Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ömer Çelik’ten İsveç, Finlandiya ve Miçotakis Açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, bugün düzenlenen MYK toplantısı sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
Ömer Çelik’ten İsveç, Finlandiya ve Miçotakis Açıklaması
HABER GİRİŞ

Ak Parti Sözcüsü Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından basın açıklamasında bulundu. Sözcü Çelik’in gündeminde Finlandiya ile İsveç’in NATO üyelik başvurusu ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis vardı.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda ortaya çıkan tepkileri takip ettiklerini belirten Çelik, ittifakın güçlenerek yoluna devam etmesini her zaman savunduklarını, yeni bir çerçeve ortaya koyulacaksa, ilkeli olmak çerçevesinde olması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin ifade ettiği her şeyin ittifakın ruhunu yansıttığını kaydeden Çelik, “Madrid’de bu ilkeler yeniden ele alınacak. Terör örgütlerinin faaliyet yaptığı ülkelerin NATO’yu güçlendirecek tarafı yok. Karar almakta daha çok zorlaşacak. Tüm ülkelerin güvenliğinin gözetilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Çelik, Türkiye’nin tavrını koyması ile beraber İsveç Dışişleri Bakanı’nın, Türkiye’nin güçlü ülkeleri karşısına almayacağını söylediğini hatırlatarak, “Bize şantaj yapmaya çalışıyorlar.” açıklamasında bulundu.

Miçotakis’in ABD Kongresindeki Sözleri

Ömer Çelik’in gündeminde Yunanistan Başbakanı ‘in geçtiğimiz günlerde ABD Kongresindeki konuşmaları vardı.

GCM Yatırım Banner

Miçotakis’in burada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğünü kaydeden Çelik, “Biz iki komşu sorunları çözebiliriz’ dendi. Miçotakis, mutabık olduğunu ifade etti. ABD kongresinde Türkiye’yi şikayet etti ve ‘F-16 vermeyin’ dedi. Bu derece yalvaran cümlelerle konuşulmasına, Yunan basınında da tepki oldu. Siz bulduğunuz fırsatta başka ülkeler üzerinden bize tehditler savurmanızın bir sonucu olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye demokratik bir hukuk devleti olduğunun altını çizen Ömer Çelik, “Biz konuşmaya açığız. Ancak, başka ülkeler üzerinden bizi tehdit edemezsiniz.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın