Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ömer Çelik: Türkiye NATO İçinde Sorgulanamaz Gerçekliktir

Rusya ile Ukrayna arasındaki geçici ateşkesten dolayı mutlu olduklarını söyleyen AK Parti Sözcüsü Çelik, MYK toplantısı sonrası önemli konulara değindi.
Ömer Çelik: Türkiye NATO İçinde Sorgulanamaz Gerçekliktir
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklama yaptı.

Konuşmasında yer alan önemli başlıklar; Siirt seçimlerinin yıl dönümü, Rusya – Ukrayna savaşı, ayçiçek yağı tartışmaları, Türkiye’nin NATO ve AB içindeki yeri gibi konular oldu.

Rusya ile Ukrayna arasındaki ateşkesten büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Çelik, en büyük arzularının ise bunun kalıcı hale dönüştürülmesi olduğunu aktardı. İnsani değerlere dayanan, herhangi devleti dışlamayan kapsayıcılığın ortaya koyulamaması halinde kuralsızlığın hakim olacağını ifade etti.

Türkiye Güçlü Bir NATO Ülkesidir

Türkiye Güçlü Bir NATO Ülkesidir
Kaynak: Twitter

Bir yandan Rusya’nın bir yandan NATO’nun askeri temelde açıklamaları olduğunu belirten Çelik, “Bir diplomasi hattına, üçüncü yola ihtiyaç vardır. Türkiye güçlü bir NATO ülkesidir. Türkiye’nin NATO içinde sorgulanamaz bir gerçeklik olduğu görülmüştür.” dedi.

Cumhurbaşkanının sürdürdüğü yoğun diplomasi görüşmelerine değinen AK Parti Sözcüsü, “Türkiye’nin ürettiği diplomasinin AB değerleri açısından kıymetli, kendine has bir diplomasi olduğunu da kaydetmek gerekir. AB’de görmediğimiz diplomasiyi bugün tek başına Türkiye üretmektedir. Bu da AB’nin Türkiye’siz düşünülemeyeceğini, Türkiye’siz AB değerlerinin hiçbir zaman korunamayacağını net bir şekilde gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’nin AB üyeliğini sorguladığını ve NATO’nun beyin ölümü gerçekleştiği yönündeki sözlerini hatırlatarak, şu an yaşanan kriz ortamında bunun kıymetinin ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne de değinen Çelik, Türkiye’nin bu konuda gösterdiği tavrın dünyanın her tarafından desteklendiğini dile getirdi. Türkiye’nin BM yatırımlarına katıldığını fakat onun dışındakilere mesafeli durduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu