Yatırım yapmaya başla!

Olumlu Bilanço Tahminleri Altında Arçelik Hisseleri için Yükseliş Beklentisi Artıyor

Arçelik 2018 3. çeyrek bilançosunu 25 Ekim'de açıklayacak. Bilançoya dair beklentiler olumlu. Düşük TL'nin ihracatlara pozitif yansıması kaynaklı ılımlı beklentilerin hisseye yansıması yeşil rengi işaret edebilir.
Olumlu Bilanço Tahminleri Altında Arçelik Hisseleri için Yükseliş Beklentisi Artıyor

Arçelik 2018 üçüncü çeyrek tablolarını 25 Ekim‘de açıklayacak. Şirketi 26 Ekim Cuma günü 3Ç18 mali tabloları ile ilgili webcast yapacak. Kurun firmaya olumlu etkisi 3Ç18 net satışlarını olumlu etkileyebilir. ÖTV teşviği kaynaklı güçlü baz yılı etkisi, azalan tüketici güveni ve maliyetlerdeki artış trendini yansıtmak için yapılan satış fiyatlarındaki artış 3Ç18’de yurt içi beyaz eşya satışlarını olumsuz etkiledi. Ancak Arçelik uluslararası operasyon gelirleri zayıf Türk Lirası’ndan bu bilançoda olulumlu etkilenebilir. 

TÜİK verileri incelendiğinde 3Ç18’de beyaz eşya fiyatlarında ortalama çeyrek bazlık yaklaşık %18 artış gözlemleniyor. Tüm bu gelişmeler altında Arçelik’in konsolide satış gelirlerinin %43 çeyrek bazda %21 artışla 7.7 milyar TL’ye ulaşabileceği yorumlanıyor.

Düşük stok stratejisi maliyeti 3Ç18’de marjları yukarı çekebilir. Arçelik’in üretiminde plastik ve metal ana hammaddelerini oluştururken toplam üretim maliyetinin çoğunluğunun döviz taraflı olduğunu biliyoruz. Bir önceki çeyrekteki güçlü TL ve stok maliyeti kaynaklı veri bu çeyrekte uluslararası pazardaki son dönemde TL zayıflığının getirdiği yüksek talep ile aşılabilir.

ARCLK Olumlu Bir Bakış Kazanabilir

Bilançonun Olumlu Beklentisi Kaynaklı Hisseye Bakış OlumluARCLK bir önceki gün kapanışını 12,25 TL’den kaydetmişti. Bugün %3.84’lük bir artış kaydederken 12,72’den işlem görüyor. Günlük yüksek noktasını 12,90 ve düşük noktasını 12,00 olarak takip ettiğimiz hissenin yıllık verilerinde bugüne kadar çizdiği zirve nokta 22,59 TL iken, dip nokta ise 11,39 TL olarak görülüyor. Haftalık değişiminde %1.85 düşüş gösteren hisse, aylıkta %0.24 artış ve 52 haftalıkta %40.35 düşüş olarak inceleniyor. Gelişmenin hisseye yansıması OLUMLU olarak değerlendiriliyor.

BIST 100 endeksine baktığımızda küresel piyasalarda sert satış dalgalarından etkilenmediğini gözlemlediğimiz piyasanın dünkü son işlem saatlerinde bir reaksiyon kaydettiğini belirtmiştik. Bugün işlemlerine yarınki Brunson davası gerginliğinde devam eden hisse senetleri tedirgin yatırımcı elinde gelişmelerle fiyatlanıyor. BIST 100 endeksi %0.32 değer artışıyla 94.747,53 puandan bugünü kapattı. Endeksin gün içi en yüksek noktası 95.117,23 puan olarak karşımıza çıkarken, en düşüşü 93.480,39 puandan izlendi. 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum