Yatırım yapmaya başla!

Olimpik Bisikletçi vs. Ekmek Kızartma Makinesi: Sizce Kim Kazanır?Revolution adında, 2012 ve 2014 yılları arasında NBC kanalında yayınlanan, kıyamet sonrasını anlatan bir bilim kurgu dizisi vardı, bilmem hatırlar mısınız?  Bu dizide elektriğin ve enerjinin aslında günümüz dünyası için ne kadar değerli olduğu anlatılıyordu.

Yaşanan toplu bir kesinti sonucunda insanların onlarca ve hatta yüzlerce yıl geriye gidebileceği konu ediliyordu. Günümüzde neredeyse sahip olduğumuz her şey için elektriğe ihtiyaç var. Peki, bir gün sahip olduğumuz bu güç elimizden alınsa ne olur?

The Toaster Challenge tarafından yaratılan bu video da aslında enerjinin ne kadar kıymetli bir şey olduğunu gözler önüne seriyor. Dünya şampiyonu bir olimpiyat bisikletçisi olan 29 yaşındaki Robert Förstemann ile basit bir ekmek kızartma makinesi karşı karşıya geliyor. Sizce bu yarışın galibi kim olur?

Aslında güneş panellerinden ve insanların spor aletleri üzerinde üretmiş oldukları kinetik enerjiden, bazı basit şeyleri çalıştırabilecek elektrik enerjisi üretilebiliyordu. Hatta dünyanın ilk yüzen spor salonu Paris Navigating Gym de bu enerjilerden faydalanarak, üyelerinin hem spor yapabilmelerini hem de Paris’in Sein Nehri üzerinde dolaşabilmelerini sağlıyordu.

Bu videoda ise 74 cm genişliğinde bir bacak kası ile 700W enerjiye ihtiyaç duyan bir ekmek makinesi karşı karşıya geliyor. Dünya şampiyonu olan Robert Förstemann, oldukça zorlanıp yarışı bitirdiği sırada, başlangıçta makineye koyulan beyaz ekmek de neredeyse tamamen kızarmış bir şekilde fırlayıveriyor.

Yarışta zor da olsa galip gelen şampiyon bisikletçi Robert, yarış boyunca 0.021 kWh enerji üreterek bir dilim ekmek kızartmayı başarıyor. Bir otomobili çalıştırmak için toplamda 180 Robert, bir uçağı uçurabilmek için ise 43.000 Robert gücünde insanın, aynı hızda bisiklet sürmesi gerekiyor.

Yıllardır antrenmanlar yaparak, şampiyonluklar yaşayan Robert Förstemann bile küçük bir ekmek kızartma makinesine karşı zar zor galip gelmeyi başarıyor. Birçoğumuz ise enerjinin ne kadar değerli olduğunu unutarak, sanki yarın olmayacakmış gibi tüketime devam ediyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum