Yatırım yapmaya başla!

Ölen Kişinin Kredi Borcu Nasıl Ödenir?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Nasıl Ödenir?

Günümüzde bankalarla iletişim içinde olup, kredi çekmeyen insan sayısı oldukça azdır. İhtiyaçlarını karşılamak için bankaların yolunu tutan her insan, kredi notu yüksekse sicilinde herhangi bir problem yoksa kredi başvurusunda bulunur ve olumlu cevap alabilir. Ancak ne zaman geleceği bilinmez ölüm, kredi çektiğiniz ve borç ödediğiniz zamanlarda da sizi bulabilir.

Kredi talebiniz olumlu sonuçlandığında dosya masrafları adı altında sizden bir sürü ücret alınacaktır. Dosya masraflarının yanında bir de kredi borcunuza hayat sigortası yapılacaktır. Hayat sigortası yaptırmazsanız, ölüm durumunda kredi borcunuz mirasçılarınıza geçecektir. Hayat sigortası zorunlu olmasa da yapılması gereklidir. Çünkü kredi alan kişi hayatını kaybederse, bütün kredi borçları hayat sigortası tarafından ödenecektir. Ayrıca kredi borcu sahibinin ödediği taksitler, varisler tarafından sigorta şirketinden tahsil edilebilir; çünkü hayat sigortası kredi borcunun tümü için yapılır. Ancak bazı durumlarda da sigorta şirketleri kredi borcunu ödemeyi kabul etmez. Ölüm sebebini detaylıca araştırarak, ödemenin yapılmaması kararı verilecektir.

Vefat etme durumunda neler yapılabileceğini gelin birlikte inceleyelim:

Hayat Sigortası Nedir? Zorunlu mudur?

Hayat Sigortası Nedir? Zorunlu mudur?Sigorta şirketinin belirli bir ödeme karşılığında sözleşmede yer alan süre zarfında ölüm olması durumunda, yakınlarınıza sigorta bedelinin ödendiği türe hayat sigortası adı verilmektedir. Kredi başvurusu yaparken, dosya masrafları gibi ücretlerin yanında bankanız, sizden hayat sigortası yaptırmanızı da isteyecektir. Kredi çeken kişinin vefatı söz konusu olursa hayat sigortası aracılığıyla ödenen taksitler geri verilecek ve ödemediği borçlar silinecektir. Hayat sigortası tüm kredi çeşitleri için geçerlidir. Kredi türlerini öğrenmek için buraya tıklayın. Hayat sigortasını bankanız aracılığıyla yaptırma zorunluluğunuz yoktur. Bankalar, sigorta işlemi yapamadığı için anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerine sizi yönlendirirler. Bu sigorta şirketi, sizin istediğiniz koşullarda değilse başka bir sigorta şirketini tercih edebilirsiniz.

Bankalar hayat sigortası yaptırmazsanız, kredi vermeyeceğini söylese de bu şartın yasal bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Sigorta yaptırmanızı istemekteki asıl amaç; kredi borcunun ödenmesini garanti altına almaktır. Borcunuzu sizin ödeyemeyeceğiniz durumlarda, sigorta şirketinden gerekli güvenceyi sağlamış olacaktır. Bankanız size bu durumu şart olarak koyuyorsa bu zorlamayı dilekçeyle ya da Tüketici Hakları Hakem Heyeti ile görüşerek bildirebilir, sorunuzu çözüme kavuşturabilirsiniz. Fakat hayat sigortasının size ve ailenize büyük avantajlar sağlayacağını aklınızdan çıkarmayın derim. Hayat sigortasıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hayat Sigortasının Geçerli Olmadığı Durumlar Nelerdir?

Hayat Sigortasının Geçerli Olmadığı Durumlar Nelerdir?Kredi almak için başvurduğunuzda ve hayat sigortası yaptırdığınızda ölüm riski oluşturan bir hastalığınız varsa, vefat durumunda sigorta şirketi kredi borcunu ödemeyi reddedecektir. Bu nedenle, kalan borç mirasçılara devredilecektir. Sigorta şirketleri bu hastalıkların içine tansiyon ya da diyabet gibi yaygın ancak kontrol altında tutulabilen hastalıkları da katmaktadır. Bu sebeplerden dolayı, taşıdığınız tüm hastalıkları sigorta şirketine bildirmelisiniz. Bildiri yapmazsanız, sigorta şirketi parayı ödememe hakkına sahiptir. Ek olarak bazı sigorta şirketleri, kaza sonucu ölüm dışında hayat sigortasının geçerli olmadığını sözleşmelere ekleyebilir. Vefat etme durumunda mirasçıların mağdur olmaması için poliçenin ve sigorta bildirim formunun dikkatlice okunması gerekmektedir. Sigorta şirketleri ölüm sebebini en ince ayrıntısına kadar araştıracaktır. Eğer ölüm sebebi şüpheliyse, yani intiharsa ya da biriyle anlaşarak kendini öldürtmüşse bu şirketler ödeme yapmadan, borcu varislere aktaracaktır.

Dünyada kredi başvurusu yapan insan sayısı her geçen gün artmakta. Bu esnada hayat sigortası yapmak, size birçok yarar sağlayacağından size sunulan teklifi geri çevirmemenizi öneririm. ABD’de birçok insan; kredi borcu varken, vefat etmekte ve hayat sigortası sayesinde varisleri borç ödememektedir. Hayat sigortası yaptırırken de size verilen formda tüm bilgileri eksiksiz doldurmalı ve sözleşmeyi dikkatlice okumalısınız. Kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almak için hayat sigortası en güzel yollardan biridir. Herhangi bir kaza ya da hastalık durumunda garantici yaklaşımlar için sigorta şirketinizle iletişime geçmelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum