Yatırım yapmaya başla!

Oldukça Fazla Hasılat Yapan Sinema Tarihinin En Berbat 10 Filmi

Oldukça Fazla Hasılat Yapan Sinema Tarihinin En Berbat 10 Filmi

Hollywood filmleri denince, yüksek gişe hasılatı için büyük paralar harcanan filmler akla gelir. Harcanan milyon dolarlar çoğu zaman karşılığını bulmuştur. Bu filmler de genellikle en çok sevdiğimiz film koleksiyonunda yerini alır. Tabi ki bu varsayım her zaman bu şekilde devam etmiyor. Bazı filmler oldukça kötü konu ve görsel efektlerine rağmen, yaptıkları yüksek hasılatla da sinema tarihindeki yerini alıyor.

Her film projesine yüksek bir beklenti ile başlanır. Senaryo hazırlanır, buna uygun film seti kurulur ve oldukça yorucu olan çalışmalar başlar. Filmin hazırlıkları bittikten sonra eleştirmenlerden gelecek tepkiler beklenir. Ona göre de bir reklam bütçesi ayrılır. Bu olağan durum her film için aynıdır. Fakat tüm işin sonunda her filmden aynı başarı elbette beklenmez. Oldukça maliyetli olan filmler bir fiyasko çıkabilir. Bu durumun gerçekleşmesinde birçok etken var elbette. Oldukça ilginizi çekeceğine inandığımız bu yazıda beklentilerin çok üstünde hasılat yapan filmleri bulacaksınız.

İşte karşınızda oldukça fazla hasılat yapan sinema tarihinin en berbat 10 filmi:

10 Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı

Bütçe: 185 Milyon Dolar
Hasılat: 786 Milyon Dolar

Indiana Jones ve Kristal Kafatası KrallığıIndiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı filmindeki karakterler, harika bir film oluşturmak için oldukça iyi seçilmişti. Ama sadece iyi karakterler filmi gerçekten iyi yapamaz. Jones serisinin filmleri her zaman biraz abartılı olmuştur. Film eleştirmenlerden oldukça kötü yorum alsa da oldukça yüksek bir hasılat yaptı.

9 Büyükler 2

Bütçe: 80 Milyon Dolar
Hasılat: 247 Milyon Dolar

Büyükler 2Büyükler 2 var gelişi güzel oluşturulan senaryosu, en ucuz şekilde çekilen görsel yapısı ve en basit repliklerden oluşturuldu. Her anı saçma skeçlerle dolu olan Büyükler 2’de hepimizin tanıdığı ve sevdiği karakterler, berbat şekilde sahnelendirilmiş.

Büyükler 2, Adam Sandler filmlerine bağlı kalarak, Sandler ve ailesinin suratına işeyen bir geyik sahnesi ile başlıyor. Dahası filmde dondurma makinesinden çıkan çikolatalı dondurmanın insan dışkısı gibi gösterilmesi filmin kalitesini oldukça düşürüyor. Bu filmin bu kadar hasılat yaptığına kim inanır?

8 Çılgın Motorcular

Bütçe: 60 Milyon Dolar
Hasılat: 250 Milyon Dolar

Çılgın MotorcularÇılgın Motorcular, Büyükler 2 filmine benzer olarak sadece bir komedi aracı oldu. Çılgın Motorcular’ın ilk yarısı birkaç sulu espriye rağmen, oldukça güzel akıp gitmiş. Filmin bütünlüğü, hikayenin içine anlamsız bir macera öyküsü eklendiğinde neredeyse kayboluyor. Geçmişi çeşitli sit comlar ile dolu senaryo yazarı Brad Copeland, hikayenin devamı için oldukça zorlanmış ve filmi uzatabilmek için hikayeye bağımsız öyküler getirerek bütünlüğü bozmuştur.

7 Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü

Bütçe: 195 Milyon Dolar
Hasılat: 1.1 Milyar Dolar

Transformers: Ay'ın Karanlık YüzüSenaryo, Amerika’nın 60’larda Ay’a yaşam formlarını incelemeye gitmesi gibi güzel düşünceler barındırsa da bir bütünlük oluşturulamamış.

Michael Bay’ın düşündüklerini filme aktaramadığı oldukça açık. Filmde her durum aksiyona bağlanmış. Anamorfik lenslerle hızlı çekim yapan kamera açılarının, birbirine çarpan robotların, yıkılan binaların, abartılı ses efektlerinin sizi rahatsız edeceğinden eminim.

6 Mumya: Ejder İmparatoru’nun Mezarı

Bütçe: 145 Milyon Dolar
Hasılat: 401 Milyon Dolar

Mumya: Ejder İmparatoru'nun MezarıBu film, senaryosundaki mumya karakterlerinden dolayı ilk kez izleyen seyircide ilk filme gitme hissi uyandır. Film her ne kadar kötü olursa olsun, oldukça iyi para kazanmıştır.

5 Alacakaranlık: Yeni Ay

Bütçe: 50 Milyon Dolar
Hasılat: 710 Milyon Dolar

Alacakaranlık: Yeni AyAlacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay, ilk filmden daha zayıf görsel efektleri ve senaryosu ile öne çıkıyor. Konu aşk peşindeki vampir ve kurt adam arasındaki hafif şiddetli çekişmeden ibaret. Filmin sonunda ise kavga belirsiz bir şekilde sonuçlanıyor.

4 Pearl Harbor

Bütçe: 140 Milyon Dolar
Hasılat: 449 Milyon Dolar

Pearl HarborSenaryo; çocukluk arkadaşı olan Rafe McCawlet (Ben Affleck) ve Danny Walker (Josh Hartnett)’in Amerikan Hava Kuvvetleri’nde oldukça başarılı pilotlarıyken yaşadıkları aşk çekişmesi ve tarihin unutulmaz olayını anlatmaktadır. Film çoğu sinemasever tarafından oldukça sevildi. Fakat Bruckheimer filmlerinin vazgeçilmez öğesi olan sulandırılmış espriler bu filmde de göze çarpıyor. Filmin ciddi konusu bu esprilerle zaman zaman kayboluyor. Sanırım bu filmin sevenleri, filmde bulunan baskın sahnesi için bütün gereksiz söylemlere katlanmıştır.

3 İçimdeki Şeytan

Bütçe: 1 Milyon Dolar
Hasılat: 102 Milyon Dolar

İçimdeki Şeytanİçimdeki Şeytan, toplama oluşturulan senaryosu ile izleyende, biraz abartılmış hissi uyandırıyor. Korku filmlerinde şimdiye kadar görülen her tekniğin tekrar kullanılma çabası filmi sıkıcı yapıyor. Diğer korku filmlerin karışımı olarak karşımıza çıkan film her şeye rağmen yüksek bir hasılat yapmıştır.

2 Ninja Kaplumbağalar

Bütçe: 125 Milyon Dolar
Hasılat: 485 Milyon Dolar

Ninja KaplumbağalarNinja Kaplumbağalar, eleştirmenler ve izleyicilerin geneli tarafından değerlendirmelere göre iyi bir film değildi. Ancak bu film kesinlikle genç Ninja fanatikleri ve çocukken sevdiği karakterleri tekrar ekran başında gören yetişkinler için bir nostalji gezisi gibi olduğundan fazla rağbet gördü.

1 Grinin 50 Tonu

Bütçe: 40 Milyon Dolar
Hasılat: 421 Milyon Dolar

Grinin 50 TonuBu filmi izleyen herkesin hoşlanmadığından eminim. Grinin 50 Tonu filminin, hedef kitlesi 14 ve 21 yaş aralığındaki bayan izleyicilerdir. Dakota Johnson’ın hayat verdiği Anastasia Steele karakteri, bu yaş aralığı için tam bir rol modelidir.

Anastasia, çekingen bir üniversite son sınıf öğrencisidir. Zengin, yakışıklı ve kendi şirketinin patronu genç bir adama aşık olur. Hikaye oldukça klasik. Filmin en büyük başarısızlığı ise yönetmenin dikkat çekmeyi isterken kötü bir hikayenin ortaya çıkmasına neden olmasından kaynaklanıyor. Film oldukça şaşırtıcı ve anlamsız bir ayrılıkla bitiyor.

Sevmek veya beğenmek göreceli bir kavram. Bazen bir şeyi sadece bizde uyandırdığı, özlediğimiz duygu için severiz ya da nefret ederiz. Mesela ben Pearl Harbor’ın bu listede olmasına çok şaşırdım. Oldukça sevdiğim bir film. Peki, sizin sevdiğiniz bir film bu listede var mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. Sevgili Ece, bence filmler arasında gerçekten kötü olup (Grinin Elli Tonu gibi) insanların sırf güzel olacak diye girip eli boş döndüğü filmler var. Bu durumda doğal olarak haketmediği halde hasılatının artmasına neden oldu. İnsanlar büyük beklentilerle film yapıyoruz diyorlar. Bir izliyorsun nefret ediyorsun. Açıkçası ben genellemeleri de yazıyı da beğendim.

  2. Sizin gibiler sayesinde bu filmler gişe yapıyor zaten. Sonra da bir daha izlenmiyor. Yukarıdaki filmlerden faydasını gördüğünüz, ders aldığınız bir sahneden bahseder misiniz? Aydınlanalım

   1. Öncelikle ben kendi dusuncemi ozgurce paylasabilirim. Bu benim dusunxem oldugu icin elestiriye acik oldugunu dusunmuyorum. Diger filmleri bilmemem, hatta hem fikir bile olabilirim sizlerle. ama Alacakaranlik, benim hayatimda muhim gelismelere, degisime ve aciya sebep oldu. Her insanin kendini ozdeslestirdigi bir film vardir. Bu yuzden bu filme hakaret etmek, benim en ozel anilarima hakaret etmek gibi bir durum. Rica ediyorum biraz daha kibar olunuz. Lakin israrla beni , “sizin gibiler” gibi bir genellemeye alip 3. Sinif filmleri begenen o topluluga sokmak istiyorsaniz, sizi on yarginizla bas basa birakiyorum.

    1. Sizi hedef alarak söyledim, fakat siz şu anda fikirlerimi değiştirdiniz. Bir film elbette insan hayatında etkili olabilir, benimde bu şekilde sevdiğim filmler var, hem de daha berbat.

     Yine de teşekkürler, yorumunuzla bana farklı bir pencereden bakmayı gösterdiniz. İleride daha hassas davranabileceğim bir bilgi edinmiş oldum sayenizde.


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum