Yatırım yapmaya başla!

Olası Bir İşsizlik Durumuna Nasıl Hazırlanmalı?

Olası Bir İşsizlik Durumuna Nasıl Hazırlanmalı?

İş hayatında her şeye karşı hazırlık olmak gerektiğini hepimiz biliyoruz, değil mi? Çok güvendiğimiz birinin yanında çalışıyor olsak da gayet iyi para kazandıran bir girişimi başarıyla yürütsek de sırtımızı devlete dayasak da işlerin bazen planladığımız gibi gitmeyebileceğini hepimiz biliyoruz. Sonuçta; her adımımızı planlayarak atsak da bazen önümüze çıkan engellerden kurtulamıyor, hiç ama hiç beklemediğimiz durumlarla karşılaşabiliyoruz. Ne bileyim, mesela uzun yıllardır başında olduğumuz bir şirketin iflas bayrağını şaşkınlıklar içerisinde çekebiliyoruz. Ya da ancak emekli olduğumuzda ayrılacağımızı düşündüğümüz iş yerimizden aceleyle ayrılmak zorunda kalabiliyoruz.

Çünkü bazen işler istediğimiz gibi gitmiyor. Aniden ortaya çıkan bir aksaklık bütün planlarımızı suya düşürüp, bizi öylece kalakalmış bir vaziyette bırakabiliyor. Evet evet, tahmin ettiğiniz gibi işsiz kalma ya da bunun bir diğer biçimi olan iflas etme durumundan bahsediyorum. Diğer bir deyişle; hepimizin karşılaşma riskinin bulunduğu olumsuz bir durumla ilgili konuşuyorum. Zira bildiğimiz gibi işsizlik, özellikle de plansız bir şekilde karşılaşılmış işsizlik, kişiyi gerçekten çok zor durumlar içerisine sokabiliyor. İşte bunun için de sizlerle işsizlik üzerine konuşmak istedim. Daha doğrusu, böyle bir durumla karşılaşma riskine karşı nasıl hazırlanmak gerektiğinden söz etmek istedim, diyeyim. Çünkü çok azımız dışında çoğu kişinin unuttuğu bu konunun gerçekten vurgulanması gerekiyor. Zira kişinin işsizlik karşısında yaşayacağı maddi ve manevi sıkıntılarının en az seviyeye indirgenmesi gayet mümkün. Tabii, belli başlı noktalara dikkat edilerek işsizliğe hazırlanıldığı vakit!

Evet, aslında konu için söylenebilecek en açıklayıcı sözlerden bir tanesi belki de bu! Yani işsizliğe hazırlanmak! Durumlar o an için ne kadar parlak görünürse görünsün, ön görülü ve hazırlıklı kişilerin yaptığı gibi en kötüsünü düşünerek, olası bir işsizlik durumunu her zaman göz önünde bulundurmak! Sonuç olarak; siz de olası bir işsizliğe karşı nasıl hazırlanabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki başlıkları mutlaka incelemelisiniz. Kim bilir, belki gün gelir, aşağıdaki tavsiyelere kulak vermiş olduğunuz için kendinizi şanslı hissedersiniz. Gerçi işsiz kalmanız gibi bir dileğimiz elbette yok; ama ne oldum değil, ne olacağım demeli gerçeğini de unutmamak gerek, öyle değil mi?

Bütçenizi Sürekli Olarak Kontrol Altında Tutun!

Bütçenizi Sürekli Olarak Kontrol Altında Tutun!İlk olarak yapmanız gereken şey bu! Yani bütçenizi her zaman kontrol altında tutmalısınız. Aniden işsiz kalabileceğiniz ihtimalini aklınızdan hiç çıkarmamalı, kazandığınız paranın belirli bir kısmını kenara atmayı hiç unutmamalısınız. Yani “nasıl olsa çalışıyorum, diğer ayki maaşımla bütün açığı kapatırım” gibi düşüncelerden vazgeçmeli, diğer ay işsiz kalabileceğinizi düşünerek her şeye karşı hazırlıklı olmalısınız. Hatta bu noktada ne yapın biliyor musunuz? Kendinize ayrı bir hesap açtırarak, gerçekten ihtiyaç duyana kadar böyle bir hesabınız olduğunu unutun. Uzun lafın kısası, işsiz kalma durumunuzda kenarda size en az 6 ay boyunca yetecek kadar paranızın olmasını sağlayın. Böylelikle hem kendinizi daha güvende hissedecek hem de beklenmedik durumlar karşısında afallayıp kalmamış olacaksınız.

Kendinizi Geliştirmekten Vazgeçmeyin!

Kendinizi Geliştirmekten Vazgeçmeyin!Şu anda size ayet iyi imkanlar sağlayan bir işte çalışıyor olabilirsiniz. Maaşınız başta olmak üzer diğer tüm olanaklarıyla emekli olabileceğinizi düşündüğünüz bir pozisyonda bulunuyor olabilirsiniz. Ama bunun gelişiminiz için bir şey yapmanıza ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmediğini bilmelisiniz. Yani şu anda istediğiniz noktada olduğunuzu düşünseniz bile yine de kendinizi geliştirmekten vazgeçmelisiniz. Veya standart bir pozisyonda standart bir çalışan da olabilirsiniz. Hiç fark etmez! Kısacası; nasıl bir iş yaparsanız yapın işsizliğe karşı hazırlıklı olmak için kendinizi geliştirmekten hiç vazgeçmemelisiniz. Mesaiden arta kalan zamanlarınızda kariyerinizde işinize yarayacak eğitimlere katılmalı, var olan yeteneklerinizi geliştirmeli, özetlemek gerekirse kendinize hep artı değer katmaya çalışmalısınız. Çünkü kendinizi geliştirmek, yaşamınızı daha iyi hale getirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerin başında gelmektedir!

Çevrenizi Geniş Tutun!

Çevrenizi Geniş Tutun!Olası bir işsizliğe karşı hazırlanmanın en etkili yollarından bir tanesi de çevrenizi geniş tutmaktır. Bir diğer anlamda size iş ağınızı genişletmenizi öneriyorum. Hem profesyonel anlamda hem de özel hayatınızda yeni insanlarla tanışma fırsatlarına karşı gözünüzü açık tutmanızı, gereksinim duyduğunuzda sahip olduğunuz çevreden faydalanabileceğinizi söylüyorum. Mesela; işsiz kaldınız. Böyle bir durumda çevrenize başvurarak istediğiniz işe giriş yapabilir, tanıdıklarınızın yardımı sayesinde girmek istediğiniz alanda insanlarla bağlantılar kurabilirsiniz. Kaldı ki geniş bir çevreye sahip olmanız size sadece iş hayatında değil daha pek çok farklı alanda fayda sağlayacak bir avantaj niteliği taşıyacaktır. İşte bu nedenle de insanlarla olan ilişkilerinizde dikkatli davranmalı ve iletişim yeteneklerinizi güçlendirmeye çalışmalısınız.

Tam Zamanlı İşinizin Yanı Sıra Ekstra Para Kazanmayı Öğrenin!

Tam Zamanlı İşinizin Yanı Sıra Ekstra Para Kazanmayı Öğrenin!Neden biliyor musunuz? Çünkü böylelikle işsiz kaldığınız zaman tamamen işsiz kalmış olmayacaksınız. Yeni bir iş bulana kadar ekstra para kazanmak için kullandığınız para kazanma yöntemini kullanmaya devam edebilecek, az da olsa cüzdanınıza bir miktar para girmesiniz sağlayacaksınız. Yani size önerim şu ki, ne kadar iyi bir işte çalışırsanız çalışın, bunun yanında mutlaka başka işler de yapmanız! Sonuçta; günümüzde hiç yorulmadan yapabileceğiniz bir sürü ek iş var, öyle değil mi? Etrafımız hemen herkesin sahip olduğu yeteneğe uygun işlerle dolu! Düşünsenize; zamanımızın bize sunduğu olanaklar sayesinde günde sadece bir saatinizi ayırarak bile ekstra para kazanabiliyorsunuz. İşte bu olanakları kullanmalı ve kendinizi olası bir işsizlik durumuna karşı hazırlıklı tutmalısınız.

Tam zamanlı çalışanlar için eğlenceli para kazanma yöntemleri neymiş öğrenmek istiyorsanız tıklayın!

İş Arama Konusunda Hazırlıklı Olun!

İş Arama Konusunda Hazırlıklı Olun!Olası bir işsizliğe karşı hazırlanmak için yapmanız gereken bir diğer şey de iş arama konusunda tecrübe kazanmak! Yani yıllardır aynı iş yerinde çalışıyor olsanız bile, beklenmedik bir durumla karşılaşma ihtimalinize karşı kendinizi hazırlamalısınız. Bunun için de sürekli araştırma halinde olmalı, fırsat buldukça kariyer sitelerine göz gezdirmelisiniz. İhtiyaç duyduğunuzda yardım isteyebileceğiniz kişilerle başarılı ilişkiler kurmalı, bir yandan da çalıştığınız alanla ilgili verilen iş ilanlarında istenen niteliklere sahip olmaya çalışmalısınız. Başarılı bir iş görüşmesinin nasıl yapılacağı konusunda kendinizi geliştirmeli, her zaman aynı iş yerinde çalışma şansınızın olmayacağını hesap ederek adımlarınızı daha planlı atmaya başlamalısınız.

İş Yerinizde Olumlu Tavırlar Sergileyin!

İş Yerinizde Olumlu Tavırlar Sergileyin!Bu hem olası bir işten kovulma durumuna karşı sizi koruyacak hem de ihtiyaç duyduğunuzda eski iş yerinizden iyi referanslar almanızı sağlayacaktır. Kaldı ki pozitif davranışlar sergilemeniz size sadece bu yönde değil daha pek çok farklı yönde de katkı sağlayacağını tahmin edebilirsiniz. Sonuçta; istediğiniz kadar farklı iş yerinde çalışın, hepsinde aynı olan bir koşulun, yani pozitif biri olmanın, fazlasıyla önem taşıdığını görürsünüz. Zira negatif kişiler hiçbir çalışma ortamında sevilmez. Ayrıca hiçbir yönetici iş yerinde geçimsiz, negatif bir çalışanı olsun istemez. İşte bu nedenle; iş yerinizde her zaman olumlu tavırlar sergilemeli, insanların arkanızdan kötü konuşması için fırsat yaratmamalısınız.

Satın Alımlarınızda İşsiz Kalma İhtimalinizi Göz Önünde Bulundurun!

Satın Alımlarınızda İşsiz Kalma İhtimalinizi Göz Önünde Bulundurun!Yani öyle aylar, hatta yıllar sonra ödeyebileceğiniz borçlar altına girmeden önce birkaç defa düşünmelisiniz. Hani öyle maaşınızın neredeyse tamamını yatıracağınız krediler çekip, büyük miktarlarda satın alımlar yapmamalı, aniden karşılaşabileceğiniz bir işsizlik durumunda sizi zorlayacak borçlar altına girmemelisiniz.

Yani her zaman geleceğinizi düşünmelisiniz. Diyelim ki yeni bir araba alacaksınız ve bunun için kredi çekmeyi planlıyorsunuz. Her ay ödeyeceğiniz kredi tutarını işsiz kalırsanız nasıl ödeyebileceğinizi düşünmeli, kenarda hem borçlarınızı karşılamak hem de geçiminizi sağlamak için yeteri kadar paranız yoksa asla böyle bir borca girmemelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum