Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Oktay Depremin Bilançosunu Açıkladı: 284 Can Kaybı, 2323 Yaralı Var

Sabaha karşı meydana gelen depremin yarattığı şok sürerken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, ilk verilere göre depremin bilançosunu açıkladı.
Oktay Depremin Bilançosunu Açıkladı: 284 Can Kaybı, 2323 Yaralı Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş ve Gaziantep’te sabaha karşı meydana gelen ve çok sayıda çevre il ile komşu ülkeleri etkileyen deprem dalgasının yarattığı tahribat sürüyor. İlk belirlemelere göre depremin yarattığı can ve mal kaybına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor.

Deprem sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, güncel verilere göre toplamda 284 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve bu sayıların artabileceğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Maraş’ta 70 vatandaşımızı kaybettik. Maraş’ta 200 yaralı, 300 bina yıkıldı. Hatay’da 4 can kaybı, 7 yaralı ve 200 yıkım var. Osmaniye’de 20 kayıp, 200 yaralı ve 83 yıkılan bina; Adıyaman’da 13 kayıp, 22 yaralı, 100 yıkılan bina; Diyarbakır’da 14 vefat; Urfa 18 kayıp, 200 yaralı, 60 yıkılan bina; Antep’te 80 ölü, 581 yıkılan bina; Kilis’te 8 öl, 50 yıkım; Adana’da 10 ölü, 118 yaralı; Malatya’da 47 ölü, 550 yaralı ve 300 yıkılan bina var. Toplam; 284 can kaybı, 2323 yaralı ve 1710 yıkılan bina var.”

Hasar Görmüş Binaların Yıkılma İhtimali Yüksek

AFAD’ın bildirdiğine göre en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere toplam 42 artçı deprem yaşandığına dikkat çeken Oktay, “Artçı depremler tehlikeli olanlardır. Binalar hasar görmüş ve yıkılmamışsa küçük ölçekli artçı depremin binayı yıkma ihtimali yüksektir. Çalışmalarda bu binalarımız ilgili mühendislerimizle tek tek kontrol edilecektir” dedi.

Borç Nedeniyle Kapatılan Telefon Hatları Açıldı

İletişimde yaşanan sorunlara da değinerek, “Haberleşmeyle ilgili ilk etapta bazı sıkıntılar olabiliyor. …Haberleşmede problem yaşamıyoruz. 102 mobil baz istasyonu bölgeye gönderilmiştir. 2 iletişim aracı, 504 jeneratör bölgeye sevk edilmiştir” şeklinde açıklama yaptı.

Şimdi Kayıt Olun

Acil ihtiyaçlar dışında hatların meşgul edilmemesini ve görüşmelerin uzun tutulmamasını istedi. Oktay, “Fatura, borç vb. nedenlerle hatları kapatılmış olanların hatları açılmıştır. TURKSAT da uyduları bölgeye sevk etmiştir” şeklinde bilgi verdi.

10 ilde okullar 1 hafta tatil

Bugün itibarıyla ara tatilden dönen öğrencilere ilişkin de açıklama yapan Oktay, depremden etkilenen 10 ilde eğitime ara verildiğini şu sözlerle paylaştı:

“Tüm okullarımız 10 ilimizde bir hafta tatil. Milli Eğitim Bakanlığı ayrıca açıklama yapacak.”

Kilis’te Doğal Gaz Hattı Hasardan Etkilenmiş Durumda

Ayrıca açıklamasında, depremin hemen ardından tedbir gereğiyle Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş ile kimi ilçelerde doğal gaz akışının durdurulduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, ”Bakanlığımız onarım çalışmalarına başlamak üzeredir. Kilis’te doğal gaz hattı hasardan etkilenmiş durumda ancak besleme devam etmektedir. Doğal gaz dağıtım şirketleriyle koordinasyon kurulmuştur” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.