Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OHAL Kararı ve 2016 Eylül Enflasyon Verisi, Yurt İçi Piyasaları Nasıl Etkiledi?

OHAL Kararı ve 2016 Eylül Enflasyon Verisi, Yurt İçi Piyasaları Nasıl Etkiledi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi piyasalar bu işlem haftasında, yeniden dalgalı bir seyir izlemeye başladı. Yurt içi piyasalarda görülen dalgalanmaların temel nedeni ise Eylül ayına ilişkin enflasyon verisi ve OHAL süresinin üç ay daha uzatılması oldu. Hatırlanacağı üzere, geçen günkü işlemlerde TÜİK, Eylül ayına ilişkin enflasyon verisini kamuoyuna açıklamıştı. Açıklanan verilerde; Eylül ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,29, Tüketici Fiyat Endeksi ise (TÜFE) yüzde 0,18 oranında arttı. Eylül ayına ilişkin enflasyon verisini detaylı olarak bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Enflasyon verisinin açıklanmasının ardından öğle saatlerinde Dolar/TL 3 seviyesinin altına, 2,99 seviyelerine kadar geriledi. Borsa İstanbul ise o saatlerde, 77,725 puan seviyelerinde yukarı yönlü bir seyir izliyordu. Ancak yurt içi piyasalar bu yükselişin ardından, günün ikinci yarısında yönünü aşağıya doğru çevirdi ve düşüşe geçti.

Yurt içi piyasaların geçen günün ikinci yarısında düşüşe geçmesindeki neden ise OHAL açıklamalarıydı. Hatırlanacağı üzere 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından, Temmuz ayının son günlerinde, yurt içinde üç aylık OHAL kararı alınmıştı. O günlerde OHAL kararının açıklanmasının ardından Dolar/TL paritesi tarihi rekoru olan 3,09’a yükselmişti. OHAL süreci ve OHAL sürecinin ekonomiye olan tüm yansımalarının yer aldığı bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Geçen gün ise Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş’un açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“OHAL süresini üç daha uzattık”

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken Kurtulmuş yaptığı açıklamada; FETÖ mensuplarına yönelik operasyonların hız kesmeden devam ettiğini belirterek, başarılı sonuçların alınmaya başladığını söyledi. OHAL sürecinin yurt içerisinde sürmesi gerektiğini dile getiren Kurtulmuş, OHAL’in üç ay daha uzatıldığını ifade etti.

OHAL süresinin üç daha uzatıldığının kamuoyuna açıklanmasının ardından, yurt içi piyasalarda dalgalanmalar başladı. Geçen günkü işlemlerde 2,99 seviyesine kadar gerileyen Dolar/TL, Kurtulmuş’un açıklamalarının ardından yönünü yukarıya doğru çevirdi ve 3,02 seviyesine kadar yükseldi. Bugünkü işlemlerde ise Dolar/TL 3,03 seviyesini test etti. Haftanın ikinci işlem gününe yükselişle başlangıç gerçekleştirmesinin ardından Borsa İstanbul, düşüşe geçti ve 77,098 puana geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu