Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OGS Ücretleri Nisan’dan İtibaren HGS Üzerinden Alınacak

Köprü ve otoyol geçişlerinden OGS ücretinin kaldırıldığı duyurulurken, detaylarda sadece sistem değişikliği yapıldığı görüldü.
OGS Ücretleri Nisan’dan İtibaren HGS Üzerinden Alınacak
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü, Otomatik Geçiş Sistemi’ne (OGS) dair açıklama yaptı. Twitter hesabından paylaşılan basın duyurusunda, otoyol ve köprü geçişinde OGS’nin kaldırılmasına dair bilgilendirme sunuldu.

Yeni Sistem 31.03.2022 İtibarıyla Yürürlüğe Girecek

OGS-HGS Karayolları Açıklaması
Kaynak: Twitter

Mevcut durumda otoyol ve köprülerden geçiş ücretleri OGS ve Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) olmak üzere iki ayrı ücret üzerinden toplanıyor. İş yükünü azaltmak, sistem karışıklığının önüne geçmek, vatandaşa daha iyi hizmet vermek ve verimliliği artırmak adına 31 Mart itibarıyla OGS’nin kaldırılmasına karar verildi.

Ancak buradan alınan ücretler HGS üzerinden tahsil edilecek şekilde ayarlama yapılacak. OGS abonesi araç sahiplerinin mağduriyet yaşamaması için gerekli tüm önlemlerin alınacağı söylendi.

OGS etiketi olan araç sahipleri, sistem cihazının bağlı olduğu bankadan ücretsiz bir şekilde HGS etiketi alacak. Hesapları da HGS’ye dönüştürülecek. Bu işlemlerin ardından geçişlerde herhangi bir aksaklık yaşanmayacak.

01.01.2022 tarihinden geçerli olmak üzere 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri için geçiş ücretleri; 4 ve 5 akslı her türlü araç için 46 TL, 6 ve yukarı akslı araçlar için 61 TL olarak uygulanıyor.

GCM Yatırım Banner

Osmangazi Köprüsü’nde 1. sınıf araçlardan 184,50 TL, 2. sınıf için 295 TL, 3. sınıf için 350 TL, 4. sınıf için 464,50 TL, 5. sınıf için 585,50 TL ve 6. sınıf için 129 TL tarife alınıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.