Yatırım yapmaya başla!

Ofiste Üretkenliğin Artması için 6 İpucu

Ofiste Üretkenliğin Artması için 6 İpucu

Ofis ortamında verimli bir şekilde çalışmanın yolları vardır. Ofis ortamlarında yapılan araştırmalara göre sağlık, refah ve verimlilik üzerine dikkatler çekilmektedir. Bu üç faktörün birbiriyle bağlantılı olması ve bir bütün olarak sağlanması sonucunda işiniz seven çalışanlarla iyi işler başarılacağı kanıtlanmıştır. Ayrıca bu şekilde duygusal veya fiziksel olumsuzluklar nedeniyle işe gelmeyen çalışanların sayısında da azalma görülmüştür.

Çeşitli nedenlerden dolayı işine gelmeyen bir çalışanın işverene yıllık maliyetinin, dünya çapında yapılan araştırmalara göre yaklaşık 2500 dolardır. Ama yapılacak birkaç değişiklikle işe gelmeyen çalışan sayısında maksimum azalma sağlanmıştır. Çalışan kişilerin üretkenliğini arttırmak için de, fiziksel ve mental olumsuzlukların minimum seviyeye inmesi için birkaç yöntem belirlenmiştir.

Ofiste üretkenliğin arttırılması için 6 ipucunu sizlerle paylaşmak istiyoruz:

1 Temiz Hava

Temiz HavaTemiz hava ve bol oksijenin, beyni uyandırdığı bilinmektedir. Ofislerde de havanın temizliği, çalışanların performansını direkt etkiliyor. Ofiste karbondioksit oranının artması, çalışanların yorgunluk hissini tetikliyor ve rahat düşünmelerini engelliyor. Ofiste oksijeni azalmış hava çalışanların performansını % 10 oranına kadar düşüyor.

2 Isısal Konfor

Isısal KonforBulunulan ortamın sıcaklık derecesi, metabolizma hızına, giyimine ve kişisel tercihlere göre değişir. Böyle durumlarda da ofisin ısı derecesinin ne kadar olması konusunda ortak bir nokta belirlenemeyebilir. Bazı çalışanlar için ofis ortamı sıcakken, bazıları için serin olabilir. Ofiste hava sıcaklığının 30 ve 15 derece olduğunda çalışanların üretkenliği, 21 – 23 derece sıcaklığa göre % 10 daha düşük olduğu kanıtlanmıştır. Yani ideal oda sıcaklığı derecesi ve hemen altı, bir ofis için en iyi ortamı oluşturuyor.

3 Ofisin Güneş Alması

Ofisin Güneş AlmasıGüneş alan bir çalışma ortamının, verimliliği arttırıcı önemli bir unsur olduğu kanıtlanmıştır. Eskiden üst düzey yöneticilere tanınan bir ayrıcalık olarak gün ışığı görülüyordu. Şimdilerde ise verimli çalışan isteyen işverenler, güneş alan ofisleri tercih ediyor. Gün ışığından faydalanan çalışanların, akşam uyku kalitesinin daha iyi olacağı, bu nedenle de mesai saatlerinde daha verimli çalışacağı ortaya koyulmuş bir gerçektir.

4 Gürültüyü Azaltmak

Gürültüyü AzaltmakGürültü kirliliği de, çalışan performansını % 66 oranında düşürüyor. Oldukça büyük bir oran değil mi? Ofis ortamında çalışanların % 99’unun gürültü nedeniyle konsantrasyon bozukluğu yaşadığı araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Bu gürültünün kaynakları ise cevaplanmayan telefonlar, arka plandan gelen konuşma sesleri gibi etkenlerdir.

5 Çalışanlar için Özel Alanlar

Çalışanlar için Özel AlanlarYeni nesil ofisler artık açık çalışma ortamlarından oluşuyor. Yani odalara ayrılmış ofisler yerine, ortak bir paylaşım alanının yalnızca deskler ile bölünmesiyle oluşturuluyor. Bu durumun, çalışanların ve kurumun karbon ayak izlerini düşürdüğü biliniyor. Ama özel alanlara sahip olmayan çalışanların mutsuz olduğu da ortaya koyulmuştur. Açık ofisler yaratan işverenlerin, çalışanlar için özel alanlar oluşturması da üretkenlik adına oldukça önemlidir.

6 Yeşil Bir Ofis

Yeşil Bir OfisOfislerde bulunan canlı bitkilerin, stres düzeyini önemli ölçüde düşürdüğü ispatlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre bir binası ikiye bölünmüş ve bitkili – bitkisiz ortamda çalışan kişiler arasında verimlilik ölçümü yapılmıştır. Sonuç elbette tahmin ettiğiniz gibi; bitkili ortamda çalışanların üretkenliği, diğer bölümde çalışanlara göre çok daha fazladır. Yeşillendirilmiş bir ofiste çalışan kişilerin daha etkin ve odaklı bir şekilde işlerini yaptıkları biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum