Paylaşım

Çin Dışında İşlem Gören Yuan Dolar Karşısında 12 Ayın Dibini Gördü


 

Çın dışında işlem gören yuan, Hong Kong işlemlerinde 12 ayın en düşük seviyesini kaydetti. İşte Asya piyasasından detaylar;

Ticaret savaşları, Trump’ın bitmek bilmeyen hamleleri ve durağan gelen ikinci çeyrek ekonomik büyüme sonrasında Çin yuanı düşüşünü hızlandırmıştı. Dün FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşmaları sonrasında güçlenen dolar ile offshore dolar/yuan paritesinde de yükseliş meydana geldi. Çin dışında işlem gören yuan ise 12 ayın en düşük seviyesine işaret etti.

USD/CNH paritesi yüzde 0,3 oranında yükseldi ve 6,7436 ile 2017 yılının Temmuz ayından beri görülen en yüksek seviyeye çıktı.

Offshore Yuan 12 Ayın Dibinde

Parite şu dakikalarda yüzde 0,21 oranında artıda seyrediyor ve 6,7361 seviyesinden işlem görüyor. TSİ 00:15 sularında 6,7220 seviyesinden işlem görürken, bir süre sakin seyretti. Daha sonra bir miktar düştükten sonra hızlı bir şekilde yükseldi ve Çin dışında işlem gören yuan 12 ayın dibini gördü. İki hafta önce de benzer bir hareket yaşanmış ve en düşüğü test etme başarısız olmuştu.

Çin yönetiminin para biriminde yüksek volatilite ve ılıman bir düşüşe izin vereceği tahmin ediliyor.

Çin Düşüşe İzin Veriyor

PIMCO Gelişen Piyasalar Portföy Yöneticisi Isaac Meng, hareketlerin temel göstergelerden kaynaklandığı sürece Çin Merkez Bankası’nın yuanı büyük ihtimalle belli bir seviyede savunmayacağına dikkat çekti.

Asya para birimleri ise Powell’ın ABD ekonomisine yönelik olumlu yorum yapması ile doların yükselmesinden sonra geriledi.

Asya Para Birimleri Powell ile Düştü

Güney Kore wonu ve Hint rupisi öncülüğünde düşüş gerçekleşirken, Japon yeni altı ayın en düşüğüne geriledi. Avustralya doları ise üçüncü gününde de dolar karşısında düşüş yaşadı. AUD/USD paritesi, yüzde 0,5 oranında eskide seyrederek 0,7352 dolardan işlem gördü.

USD/THB paritesi yükselişini koruyor ve yüzde 0,11 oranında artıda 33,363 seviyesinden işlem görüyor.

USD/THB Yüzde 0,11 Yükseldi

Tayland bahtı, ticaret savaşları endişesi ile en çok zarar gören para birimlerinden olurken, dolar karşısında yükseliş trendini uzun vadede koruyor. Malezya ringiti de yılın en düşüğünü kaydetti ve USD/MYR paritesi yüzde 0,33 oranında artıda 4,061 seviyesinden işlem gördü. Çin Merkez Bankası, günlük yuan fiksingini yüzde 0,14 oranında azalttı ve piyasaya 80 milyar yuan (11,9 milyar dolar) fon sağladı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın