Yatırım yapmaya başla!

Offshore Rüzgar Devi Orsted 510 Milyon Dolarlık Anlaşmayla ABD’ye Giriyor!

Danimarka’nın en büyük enerji şirketi Orsted, Rhode Island merkezli Deepwater Wind’ı satın aldı. Detaylar haberimizde;
Offshore Rüzgar Devi Orsted 510 Milyon Dolarlık Anlaşmayla ABD’ye Giriyor!

Danimarka’nın en büyük enerji şirketi olarak bilinen Orsted, bugünkü açıklamasında Rhode Island merkezli Deepwater Wind ile şirketin % 100’ünü anlamak için anlaştığını duyurdu. Bu noktada; Orsted’in D.E. Shaw Group’un offshore rüzgar enerjisi geliştiricisi işini alması dikkat çekti.

Orsted ilgili açıklamasında satın alma fiyatının 510 milyon dolar olduğunu ve Deepwater Wind’ın Rhode Island, Connecticut ve New York’taki offshore geliştirme projeleri de dahil olmak üzere portföyünde yaklaşık 3.3 gigawattlık toplam kapasite bulunduğunu belirtti. Ve bu satın almayla birlikte Orsted’in ABD’deki açık deniz rüzgar portföyünün 5.5 gigawatta çıktığı kaydedildi.

Orsted’in açık deniz rüzgar işi CEO’su Martin Neubert anlaşmayı memnuniyetle karşılayarak, bunun Kuzey Amerika’da bir numaralı açık deniz rüzgar platformu yaratacağını söyledi.

Danimarkalı Orsted ABD'li Offshore Rüzgar Üreticisi Satın Aldı Ayrıca işlemin, Deepwater Wind’ın ABD’deki offshore rüzgar projelerinde uzun süredir devam eden yaratma, geliştirme ve olanak verme uzmanlığıyla; Orsted’in benzersiz büyük ölçekli rüzgar çiftlikleri mühendisliği, inşası ve işletmesini birleştireceğini aktardı.

ABD’nin rekabet düzenleyicilerinin onayına bağlı olan işlemin tamamlanır tamamlanmaz, yeni kuruluşun Orsted U.S. Offshore Wind olarak isimlendirileceği bildirildi.

Danimarkalı Orsted Deepwater Wind 510 Milyon Dolarlık Anlaşma İlaveten Danimarkalı şirket, satın almanın sermaye harcamalarını 23 ila 25 milyar Danimarka kronu seviyesine yükselteceğini, rakamın geçen yıl 16 – 18 milyar Danimarka kronu olduğunu ifade etti. Orsted anlaşmanın 2018 yılı sonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini de dile getirdi. Dünyanın en büyük açık deniz rüzgar geliştiricisi olarak bilinen Orsted, ABD merkezli Deepwater Wind’ı büyük bir gelişen piyasada daha fazla genişleme stratejisi için satın aldığını da kaydetti.

Sonuçta, hala küçük olan ABD’nin offshore rüzgar sektörü çekirdek Avrupa bölgesi dışında en önemli pazarlardan biri olarak görülüyordu.

ABD'nin Offshore Rüzgar Sektörü Avrupalı Şirketleri ÇekiyorDeepwater Wind da ABD’de faaliyet gösteren tek offshore rüzgar çiftliğinin geliştiricisiydi ve yaklaşık 3.3 gigawattlık kapasiteye sahipti. Öte yandan Orsted, ABD’de yeni oluşan Pazardaki pek çok açık artırmayı kaybederken Deepwater Wind çok daha başarılı olmuş ve Rhode Island, Connecticut, New York’ta rüzgar çiftlikleri geliştirmek için gereken hakları edinmişti.

Kısacası ABD’nin açık deniz rüzgar endüstrisini açmak isteyen Avrupalı enerji şirketlerinden biri olan Orsted’in Deepwater Wind’ı satın alması gayet mantıklı ve kazançlı bir iş olarak yorumlandı. Kaldı ki Orsted yakın zamanda ABD’li onshore rüzgar geliştiricisi Lincoln Clean Energy’yi de satın almıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum