Yatırım yapmaya başla!

OECD: Yüksek Kamu Borcu Kaçınılmaz Ancak Harcamalar İyi Hedeflenmeli

Küresel ekonomi için daralma tahminiyle gündeme gelen OECD, yüksek kamu borçlarına dikkat çekti.
OECD: Yüksek Kamu Borcu Kaçınılmaz Ancak Harcamalar İyi Hedeflenmeli

Bugün yayımladığı ekonomik görünüm raporunda küresel ekonomi için %7,6’lık daralma tahmininde bulunan OECD, iki senaryoyu ele aldı.

Bir tanesi ikinci dalga salgının patlak vermediği ve küresel GSYİH’nin 2021 sonuna kadar neredeyse kriz öncesi seviyeye döndüğü senaryoyken; diğeri 2020 sonundan önce çoğu ekonomide ikinci dalga salgının yaşandığı ve küresel GSYİH’nin 2021 sonuna kadar kriz öncesi seviyelerinin oldukça altında kaldığı senaryoydu.

Yüzde 7,6’lık daralma tahmini, ikinci dalga senaryosundayken diğerinde yüzde 6’lık daralma tahmini verildi.

Raporunda işsizlik, ülke GSYİH’leri, fiyatlar, cari işlemler bilançosu gibi bir dizi alana değinen OECD, güçlü mali desteğin gerekli olduğunu ancak sonuçlarının bulunduğunu belirtti.

Kamu harcamalarının, en savunmasız kişileri desteklemek ve sürdürülebilir bir toparlanma için gereken yatırımı sağlamak üzere iyi hedeflenmeleri gerektiğini vurguladı. OECD Baş Ekonomisti Laurence Boone şunları söyledi:

OECD Baş Ekonomisti YorumuKamu borcu tahminlerine yönelik tabloda da OECD, iki senaryoyu baz alarak rakam verdi.

İkinci dalganın görülmediği senaryoda ABD’nin kamu borcunun GSYİH’sinin yüzde 24,49’u seviyesinde artacağını, diğer senaryoda ise oranın 6,83 puan artarak yüzde 30’un üzerine çıkacağını belirtti. İkinci dalganın görülmesi halinde en yüksek oranın İspanya’da görüleceğini aktardı.

Tek dalga salgın senaryosunda ülkelerin kamu borcunun GSYİH’ye oranlarındaki artış tahminleri şöyle belirtildi:
OECD Kamu Borcu Artış tahmin
Kaynak: OECD

İspanya yüzde 20, Japonya yüzde 22, ABD yüzde 24, İtalya yüzde 17, Yunanistan yüzde 14, Fransa yüzde 17, OECD yüzde 18, Almanya yüzde 16, Euro Bölgesi yüzde 16, Belçika yüzde 13, İsrail yüzde 18, İrlanda yüzde 15, Hollanda yüzde 16, Polonya yüzde 15, Yen, Zelanda yüzde 16, Slovenya yüzde 16, Slovakya yüzde 15, Portekiz yüzde 13, Avustralya yüzde 11, Estonya yüzde 14, Avusturya yüzde 12, Danimarka yüzde 10, Litvanya yüzde 12, İsveç yüzde 14, İzlanda yüzde 14, Finlandiya yüzde 12, Kanada yüzde 10, Macaristan yüzde 11, Letonya yüzde 8, Çek yüzde 7, İngiltere yüzde 6, Lüksemburg yüzde 10, İsviçre yüzde 6, Kore yüzde 4.

Bu arada Sky News’e konuşan OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, borç yığınlarının virüs sonrası toparlanmaya ayak bağı olacağını söyledi.

Kendisi geçen ay yaptığı bir konuşmada da “koronavirüs borcu, daha sonra sorun olarak karşımıza çıkacak” demişti. Ülkelerin ve şirketlerin koronavirüs pandemisine karşı koymak için üstlendikleri borçların, gelecekte ekonomileri için bir engel olacağını söylemişti. Halihazırda çok fazla olan borcun üzerine daha fazlasının eklendiğini belirterek borç konusunda uyarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum