Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OECD Türkiye GSYİH’si için 2021 Büyüme Beklentisini %2,6’ya Düşürdü

Türkiye’de işsizliğin %13,7 civarında gerçekleşeceğini öngören OECD, ekonomik büyüme tahminini %2,9’dan %2,6’ya çekti.
OECD Türkiye GSYİH’si için 2021 Büyüme Beklentisini %2,6’ya Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Türkiye ekonomisine dair beklentilerini paylaştı. Coronavirüs salgınının Türkiye halkını ve ekonomisini sert bir şekilde vurduğu ifade edilen raporda, işletmelere ve hanehalkına yönelik reformların, kalıcı bir iyileşmeye yardımcı olacağı ifade edildi.

Özellikle turizm sektörünün durma noktasına gelmesiyle birlikte, ekonomideki toparlanmanın zaman alacağı kaydedildi. Yaşanan sağlık krizinin işyerlerini etkilediği, kayıt dışı ve kadın işçileri olumsuz şekilde etkilediği belirtildi.

OECD, Türkiye ekonomisi için yayımladığı Ocak ayı raporunda, 2021 yılında %2,6 büyüme beklediğini bildirdi.
OECD Türkiye Tahminleri
Kaynak: OECD

Yapılan açıklamada ekonominin pandeminin etkisinden sonra kısa sürede toparlandığı fakat hala risklerle karşı karşıya olduğu belirtildi. Türkiye’nin güçlü sağlık altyapısı ve kontrollü kısıtlamaları sayesinde, salgının ilk dalgasını başarılı bir şekilde yürüttüğü ifade edildi.

Sağlam kamu maliyesi ve uygulanan para politikasıyla jeopolitik gerilimlerin sürdüğü ortamda bile dikkat çekici başarı elde ettiği değerlendirmesi yapıldı. Öte yandan Türk firmaların dijital teknolojileri benimseme konusunda kısmen geride kaldığı söylendi.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda 2020 yılı için daralma beklentisi yukarı yönde revize edildi. 2021 yılı için ekonomik büyüme tahmini %2,6, 2022 yılı için %3,5 olarak açıklandı. Daha önceki raporda 2021 büyüme tahmini %2,9 olarak açıklanmıştı. Bu yıl özel tüketim harcamalarının %3,9, kamu harcamalarının %2,1, ihracatın %7,6 ve ithalatın %9,3 oranında artacağı öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

Pandeminin ekonomik faaliyetleri baskılaması, Türk lirasındaki değer kaybı ve bunu önlemek için uygulanan politikaların enflasyonu yukarı yönde çektiği belirtildi. Yapılan değerlendirmede Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bağımsızlığını yeniden tesis etmesi ve döviz rezervlerini yenilemesi gerektiği söylendi.

İşsizlik oranının 2021 yılında %13,7 oranında gerçekleşmesi beklenirken, yapısal reformlara dikkat çekildi.
Ekim İstihdam Oranı
Kaynak: TÜİK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından en son açıklanan verilere göre, Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsizlik oranı %12,7 seviyesinde. 15-24 yaş arasını kapsayan genç işsizlerde bu oran %24,9’a dayandı. OECD raporunda 2021 yılında işsizliğin daha da artacağı tahmin edildi.

Cari açığın gayrisafi yurt içi hasılaya oranının %4,6 civarında gerçekleşeceği öngörülüyor. OECD Baş Ekonomisti Alvaro Pereira, salgına bağlı bozulmanın ardından Türkiye ekonomisinin çabuk toparlandığını fakat kırılganlıkların devam ettiğini dile getirdi. Ekonomik istikrarı sağlarken, yatırımcıları ülkeye çekerek, fırsatların iyi kullanılması gerektiğinim altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.