Yatırım yapmaya başla!

OECD’den Türkiye’ye “Ekonomiyi Güçlendir” Tavsiyesi Geldi

OECD'nin Türkiye 2018 ekonomik anket raporu yayınlandı. Raporda ekonominin güçlendirilmesi için tavsiyelerde bulunuldu. İşte detaylar;
OECD’den Türkiye’ye “Ekonomiyi Güçlendir” Tavsiyesi Geldi

OECD’nın yayınladığı Türkiye 2018 ekonomik anket raporuna göre; Türkiye ekonomisi reel bazda 2018 yılında yüzde 5,1 oranında, 2019 yılında ise yüzde 4,8 oranında büyüme kaydedecek. 2018 için enflasyon beklentisi ise yüzde 12 seviyesinde bulunuyor. Bu seviye, 2019 yılı için yüzde 10,6 seviyesine inileceğini gösteriyor. Cari açığın ise 2018 yılında GSYİH oranının yüzde 5,8’ine tekabül etmesi öngörülüyor.

OECD’nin Türkiye raporunda; ülkedeki temellerin güçlendirilmesine ve büyümenin yeniden dengelenmesine dikkat çekildi.

OECD Türkiye Temellerini Güçlendir

Rapordaki tavsiyeler arasında; banka kredilerinin ve devlet yatırım teşviklerinin dağılımının geliştirilmesi ve refahın artırılması gibi konular da yer aldı. OECD, Merkez Bankası’nın bağımsızlığının sağlanması yoluyla para politikasında güvenilirliğin yeniden kazanılmasını tavsiye etti. Sözlü yönlendirme konusunda ise yetkililerin enflasyon hedefine ne şekilde ulaşmayı planladığının dikkate alınması gerektiğini belirtti.

OECD’ye göre; hükümetin yarı bütçesel faaliyetlerini ve olası tüm sorumluluklarını içeren düzenli bir Mali Politika Raporu yayınlanmalı.

Mali Politika Raporu Yayınlanmalı

Tavsiyeler arasında; mali ve yarı malı politikalar sıkılaşmalı, makro ihtiyati kurallar güçlendirilmesi ve konut kredileri sınırlandırılmalı ibareleri de yer aldı. Ayrıca kredi garanti sisteminin maliyet fayda analizi yapılmalı ve bu sistemin boyutu normalleştirilmeli de dendi.

Ticareti yapılabilir sektörün sağlamlaştırılması üzerinden büyümenin yeniden dengelenmesi ibareleri de raporda yer aldı.

Ticareti Yapılabilir Sektörler Sağlamlaştırılmalı

Buna göre; yatırımların öz sermaye finansmanı için şu an zayıf olan ekosistemin gelişmesine yönelik kısıtlamaların tanımlanması adına stratejik bir değerlendirme yapılması gerektiği belirtildi. Ek olarak Ar-Ge teşvik düzenlemelerine maliyet fayda analizleri temelli bir yol çizilmesi gerektiğinden bahsedildi.

OECD raporunda; kadınların işgücüne katılımı kolaylaştırılmalı ve erken eğitim ile birlikte çocuk ve yaşlı bakımının kalitesi ve şartları güçlendirilmeli ibareleri yer aldı.

Kadınların İşgücüne Katılımı Artırılmalı

Refah seviyesinin artırılması gerektiğine vurgu yapılırken, Türkiye’ye yönelik şoklara değinildi. Bu şokların olası sonuçları değerlendirilerek, makroekonomik güvenilirliğin güçlendirilmemesi durumunda, gelişmiş ülkelerin para politikalarını normalleştirmesi karşısında diğer benzer gelişen piyasalardan olumsuz bir şekilde ayrışacağına dikkat çekildi. Ayrıca Orta Vadeli Program’ın risk primleri, kur oranları ve sermaye çıkışları üzerinde yaratabileceği olumsuz bir etkinin, finans dışı ve finans sektörlerinde büyümeyi olumsuz etkileyeceği, gerilimi artıracağı ifade edildi.

Jeopolitik risklere dikkat çekilerek, turizm gelirlerinin düşebileceği, tüketici güveni ile iş güveninin olumsuz etkilenebileceği belirtildi.

Jeopolitik Risklere Dikkat Çekildi

Bunlara bağlı olarak toplam tüketim ve yatırımların seviyesinin düşebileceğine dikkat çekildi. Brent petrol fiyatında 10 dolarlık bir artış nedeniyle Türkiye’de cari açık/GSYİH oranını yüzde 0,5 kadar aşağı çekebileceği ifade edildi. Böyle bir durumla karşılaşıldığında da dış sürdürülebilirliğe ilişkin zorluklar ve enflasyonel baskıların daha sert bir hal alabileceği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum