Yatırım yapmaya başla!

OECD Türkiye’nin 2019 Büyüme Tahminini Eksiden Artıya Çevirerek %0,3 Olarak Açıkladı

Türk ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirerek var olan sorunları sıralayan OECD, 2019 ve 2020 büyüme tahminlerini yükseltti.
OECD Türkiye’nin 2019 Büyüme Tahminini Eksiden Artıya Çevirerek %0,3 Olarak Açıkladı

Son dönemde yürütülen doğru politikalar sayesinde Türkiye ekonomisinde toparlanma olurken, resmi kuruluşlardan gelen değerlendirmeler de bu gelişmenin doğruluğunu teyit ediyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından art arda pozitif açıklamalar gelirken, önemli ekonomistler önümüzdeki sürece ilişkin beklentilerinin iyimser olduğunu vurguluyor.

Bir olumlu değerlendirme de Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nden (OECD) geldi. Ekonomik Görünüm Raporu‘nda Türk ekonomisinin son dönemde toparlanma gösterdiği belirtilerek büyüme beklentileri yukarı yönde revize edildi.

OECD Türkiye’nin 2020 yılı için büyüme tahminini %1,6’dan %3’e yükseltti.

OECD TahminiYapılan açıklamada son aylarda hükümet tarafından sağlanan teşviklerin iç talebi beklenenden daha fazla artırdığı, Türk lirasındaki değer kaybının ihracatı desteklediği ve ekonomide toparlanma sağlandığı belirtildi. Söz konusu iyileşmeler neticesinde 2019 yılı için eksi %0,3 olan büyüme tahmini artıya çevrilerek %0,3 olarak açıklandı.

Kurumun yayınladığı raporda 2020 yılı için ekonomik büyüme tahmini %3’e çıkarıldı. Daha önce ise %1,6 olarak açıklanmıştı. Bu yıl için enflasyon tahmini %15,8 olurken, 2020’de %13,2 olarak belirtildi. Cari dengenin gayri safi yurt içi hasılaya oranı 2019’da %0,3, gelecek yıl için ise eksi %0,7 olarak tahmin edildi.

Son dönemde Türk ekonomisinde toparlanma olmasına rağmen zayıf dış ticaret talebinin ve jeopolitik belirsizliklerin büyümeyi var olan potansiyelin altında tuttuğuna dikkat çekildi. HSBC Global Research ise Türk bankalarının 2020 ve 2021 yıllarında güçlü kar açıklamasını beklediklerini aktardı.

Kurumun yayımladığı raporda Türk bankalarının kar beklentilerinin 2019’da %3, 2020’de %14 ve 2021’de %8 azaltıldığı bildirildi. Öte yandan özsermaye maliyeti ve met faiz marjındaki toparlanmanın etkisiyle güçlü kar artışı beklendiği söylendi.

Yatırımların artırılması için uluslararası güven ortamının yeniden sağlanması gerekiyor.

Yatırımlar AzŞu anda yatırımlarda ciddi oranda düşüş olduğu, yatırımcı güveninin zayıf kalmaya devam ettiği belirtilen raporda durumun iyileştirilmesi için makroekonomik çerçevenin daha şeffaf ve sade hale getirilmesi gerektiği söylendi. Para politikasının sıkı kalmaya devam etmesi gerektiği belirtilirken, 2021 yılında da %3 büyüme beklendiği aktarıldı.

Örgütün küresel büyüme için tahminlerine baktığımızda 2019 ve 2020 yılları için %2,9 olarak açıklandığını görmekteyiz. Bu seviyelerin finansal krizden beri görülen en düşük oranlar olduğu ifade edildi. Amerika için 2019 yılı büyüme tahmini %2,3’e aşağı yönde revize edilirken, Çin için %6,2’ye, Euro bölgesi için %1,2’ye yükseltildi.

Raporda ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının yatırımları baltaladığı, otomobil satışlarını azalttığı ve dünya ekonomisindeki kırılganlığı artırdığı ifade edildi.

Ticaret çekişmesinde anlaşmazlığın devam etmesi halinde ülkelerin mevcut borçlarında artış başta olmak üzere birçok alanda risklerin artacağı söylendi. Hükümetlerin yatırımların artırılmasına ve ekonomilerindeki kırılganlıklara odaklanması gerektiği vurgulandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum