Yatırım yapmaya başla!

OECD: Büyümeye Zarar Veren Ticaret Anlaşmazlıkları Çok Taraflı Düzeyde Ele Alınmalı!

OECD’nin Baş Ekonomisti Laurence Boone, büyümeyi ve yatırımı etkileyen küresel ticaret gerilimlerinin çok taraflı bir düzeyde ele alınması gerektiğini söyledi. Ayrıntılar haberimizde;
OECD: Büyümeye Zarar Veren Ticaret Anlaşmazlıkları Çok Taraflı Düzeyde Ele Alınmalı!

OECD’nin Baş Ekonomisti Laurence Boone, büyümeyi ve yatırımı etkileyen küresel ticaret gerilimlerinin çok taraflı bir düzeyde ele alınması gerektiğini söyledi. Bugün CNBC’ye konuşan Boone, küresel büyümeyi raydan çıkaran şeyin ticaret gerilimleri ve anlaşmazlıklar olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

“Bu tek şey değildi, Arjantin ve Türkiye’deki mali çalkantı da vardı, finansal koşullarda biraz oynaklık yaşadık ancak ticaret ve yatırım el ele zayıflarken bu kesinlikle çok önemli bir parça oldu.” Salı günü yayınlanan en son ekonomik görünüm raporunda OECD, küresel ekonominin önümüzdeki iki yıl boyunca ılımlı fakat kırılgan büyümeye sahip olacağını öngördü.

Ticaret gerilimlerinden kaynaklanan savunmasızlıklar, yüksek politik belirsizlik, finansal piyasalardaki riskler ve Çin yavaşlamasının hepsinin güçlü ve sürdürülebilir orta vadeli büyümeyi daha da azaltabileceğini belirtti.

OECD’nin Baş Ekonomisti Laurence Boone Orta Vadeli büyüme Zayıflayabilir OECD Genel Sekreteri Angel Gurria da Pazartesi günü verdiği demeçte, ABD-Çin ticaret belirsizliği için büyüme düşmanı yorumunu yapmış, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerginliğinin yatırımları ve büyümeyi tehlikeye atmaya devam ettiğini belirtmişti. Angel Gurria’nın yorumları, Başkan Donald Trump’ın 200 milyar dolarlık Çin malı üzerindeki vergiyi yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarması ve Pekin’in de karşılığında 60 milyar dolarlık ABD ürünündeki vergileri artıracağını açıklamasıyla artan gerilim üzerine gelmişti.

Trump yönetiminin geçtiğimiz hafta Huawei’i kara listeye eklemesi ve Pekin’in yaptırımlara verdiği sert yanıtlarla işler daha da kötüleşmişti.

OECD’nin Baş Ekonomisti Laurence Boone ABD-Çin Anlaşmazlıkları Yorumu Bununla birlikte Pazartesi günü Huawei üzerindeki kısıtlamaların bazılarının hafifletildiği açıklandı. Söz konusu gelişmeler üzerine konuşan OECD’nin Baş Ekonomisti Laurence Boone, ticaret gerilimlerinin çok yanlı bir düzeyde ele alındığı takdirde daha fazla kesinliğin elde edilebileceğini öngördü.

“Dünya Ticaret Örgütü 1995 yılında kuruldu ve şu anda dijital ticaret, fikri mülkiyet hakları, sübvansiyonlar gibi yeni meseleler olduğu doğru. Ancak dünya çapında güveni korumak istiyorsak ki biz de bunun için çağrı yapıyoruz, bunlar en iyi şekilde çok taraflı bir şekilde ele alınmalı” dedi.

Öte yandan OECD, geçen yıl küresel büyümenin 2019’da yüzde 3.9 olacağını öngörmüşken, şimdi yüzde 3.2’lik, 2020’de ise yüzde 3.4’lük büyüme tahmini olduğunu bildirdi.

OECD 2019 Küresel Büyüme Tahmini DüşürdüKurum, daha yerelleşmiş sorunlar arasında temel olarak suçlanacak şeyin artan ticari çatışmalar ve finansal savunmasızlıklar olduğunu söyledi. OECD ayrıca dünya ticaretinin bu yıl sadece yüzde 2’den biraz daha fazla büyüyeceğini, rakamın 10 yıldaki en düşük seviye olduğunu kaydetti. Son raporunda birçok büyük ekonomi için aşağı yönlü revizyonlar yapan OECD, mevcut büyüme oranlarının istihdamda veya yaşam standartlarında önemli gelişmeler sağlamak için yetersiz olduğu konusunda da uyardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum