Yatırım yapmaya başla!

OECD Slovenya GSYİH’si için 2020’de En Az %7,8 Düşüş Öngördü

Slovenya ekonomisi için yayımlanan yeni OECD raporunda, GSYİH için tek dalga ve çift dalga senaryoları ele alındı. Raporun ana hatları aşağıda;
OECD Slovenya GSYİH’si için 2020’de En Az %7,8 Düşüş Öngördü

Covid-19 krizi; istihdamı, ücretleri ve refahı arttıran beş yıllık güçlü büyümenin ardından Slovenya ekonomisini sert vurdu.

OECD tarafından yayımlanan yeni rapor da özellikle yaşlanan nüfusun baskıları göz önüne alındığında iyileşmeyi güçlendirmek ve kalıcı yara izlerini önlemek için işletmelere ve hanelere daha fazla destek gerekebileceğini vurguladı.

OECD’nin son raporu, ülkenin OECD üyesi olmasının 10. yıldönümüne denk gelirken bu yıl içinde önemli bir ikinci Covid-19 enfeksiyonu dalgası olmadığı varsayımıyla Slovenya’nın GSYİH’sinin 2020’de yüzde 7,8 azalıp, 2021’de yüzde 4,5 toparlanacağı öngörüldü.

Faaliyette kırılgan bir toparlanmaya işaret eden OECD, çıktının ilk yarıda düştüğünü ve yeni salgınların patlak vermesi durumunda yeniden ortaya çıkabileceğini bildirdi.

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, raporun sunumunun yanı sıra Slovenya’nın OECD üyeliğinin 10. yıldönümünü de kutladı. Üyeliğe ilişkin konuşmasında Gurria, Slovenya’nın o dönemde küresel krizden etkilendiğini, sonrasında ise iç mali krizle boğuştuğunu söyledi. Fakat sonrasında toparlanarak OECD’nin yıldız performanslarından birine imza attığını belirtti.

“Slovenya’nın güçlü politika performansı, kamu ve cari hesap açıklarını fazlalara dönüştürdü ve işsizlik oranını 2015’teki %9,7’den 2019’da %4,4’e indirdi. 2014-2019 yılları arasında Slovenya, OECD üyeleri arasında en güçlü büyüme performanslarından biri olan yıllık ortalama %3,25 GSYİH büyümesi elde etti.” dedi.

Ülkenin ekonomisine görünüm raporda ise OECD, iki senaryoyu ele alarak tek dalga ve çift dalga tahminlerinde bulundu.
Tek Dalga-Çift Dalga Senaryosu
Kaynak: OECD

Tek dalga senaryosunda işsizliğin 2020’de yüzde 6,4’e çıkıp 2021’de yüzde 5,4’e gerileyeceği; çift dalga senaryosunda işsizliğin 2020’de yüzde 6,9’a ve 2021’de yüzde 8,1’e çıkacağı aktarıldı. Slovenya’nın Covid-19’un yayılmasını durdurmak için hızla harekete geçtiği ve sağlık sisteminin salgını iyi yönettiği belirtilirken işleri, geliri ve işletmeleri desteklemeye yönelik mali tedbirlerin ekonomideki şoku yumuşattığı söylendi.

Fakat bu tedbirler geri çekildikçe, ekonominin bazı hızlı ve uygulanması kolay geçici tedbirler şeklinde mali bir canlandırmaya ihtiyacı olabileceği eklendi. Ekonomideki başlıca riskler, iflaslarda ani artış ve işsizliğin daha da artması olarak gösterilirken OECD Genel Sekreteri Angel Gurría, şu ifadeleri kullandı:

“Slovenya, OECD’ye katıldığından beri dikkate değer ekonomik ve sosyal bir ilerleme kaydetti ve hükümet, Covid-19 salgınının sağlık ve ekonomik serpintisini yönetmek için takdire değer şekilde hareket etti.

Şu anda doğru yolda kalmak, büyümeyi geri kazanmak için gerektiğinde daha fazla destek vermeye hazır olmak ve daha sonra yaşlanan nüfusun uzun vadeli ekonomik zorluklarıyla başa çıkmak için önlemlerle devam etmek hayati önem taşıyor.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum