Yatırım yapmaya başla!

OECD, Global Ekonomiye Yönelik Değerlendirmelerinde Türkiye’nin Tahminlerini İyiye Revize Etti

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), küresel ekonomiye yönelik yayımladığı son raporunda Türkiye'nin durumu için iyiye işaret eden mesajlar verdi.
OECD, Global Ekonomiye Yönelik Değerlendirmelerinde Türkiye’nin Tahminlerini İyiye Revize Etti

Merkezi Paris’te bulunan Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OPEC) “Ara Dönem Ekonomik Görünüm” raporunu bugün yayınladı. Küresel ekonomik görünümün parlak bir duruma işaret etmediğinin belirtildiği raporda pek çok değerlendirmeye yer verildi.

Söz konusu bu raporda küresel ekonominin gittikçe daha da kırılganlaşarak belirsizliklerin arttığına vurgu yapılırken, küresel ekonomik büyümenin bu yıl için %2,9 seviyesine, 2020 yılında ise %3’e gerileyeceğini içeren tahminlere yer verildi.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde yavaşlayan bir büyüme olduğunu gösteren sonuçların Türkiye ekonomisinin 2019 yılı için beklentilerinde iyileşmelere sinyal vermesi dikkat çekti.

Yavaşlayan Bir Büyüme GörülüyorOECD tarafından üye ülkeler arasında yapılan ekonomik büyüme tahminlerinde en büyük yukarı yönlü revizyona Türkiye sahip oldu. 2020 yılı için GSYH büyüme tahminini %1,6 seviyesinde belirleyen kurum, bu seviyeyi sabit tuttu. Fakat bu yıl için değişime giderek -%2,9 seviyesindeki büyüme tahminini -%0,3 olarak güncelledi.

Türkiye dışında global tahminlerin de yer aldığı OECD raporunda 2019 yılı için %3,2 olarak belirlenen büyüme tahmini %2,9 olarak revize edildi. Bununla birlikte %3,4 olan 2020 yılı büyüme tahminini ise %3,0’a çekti. G20 ülkeleri için GSYH’nin bu yıl %3,4 yerine %3,1 olacağını rapor eden OECD, söz konusu GSYH rakamlarını 2020 yılında %3,6’dan %3,2’ye indirdi.

Önemli ülke ekonomilerine değinen OECD, ABD ekonomisi için büyüme beklentisini %2,8 olarak belirlemişti. Fakat bugünkü raporunda bu rakamı %2,4 olarak revize ettiği görüldü. 2020 yılı için beklentisini de %2,3’ten %2.0’a düşürdü.

OECD, bu sıralar iyi gitmeyen Euro Bölgesi ekonomisine ait büyüme beklentilerini de %1,2 ve %1,4 seviyelerinden sırasıyla %1,1 ve %1,0’a çekti.

Euro Bölgesi Ekonomi2019 yılı için öngörülen büyüme rakamlarının gerçekleşmesi durumunda bunun küresel ekonomik krizden beri kaydedilen en zayıf yıllık büyüme olacağı OECD’in raporunda belirtilenler arasındaydı. Diğer taraftan ekonomide aşağı yönlü risklerin etkilerinin devam ettiğinin altı çizildi.

Ticaret savaşının yarattığı gerilimlerin giderek artmasının güven ve yatırımlarda büyük kayba neden olduğunu öne süren rapor; bunun dışında politika belirsizlikleri, finansal risk algılarında artış ve ileriye yönelik ekonomik büyüme görünümlerinde kötüleşmeye işaret etti.

OECD raporunda, hemen hemen tüm G20 ülkelerinin ekonomik büyüme beklentileri bu yıl ve 2020 için aşağı yönlü revize edildi.

G-20 Ülkelerinin Beklentileri Aşağı Yönlü Revize EdildiGlobal ekonomiye yönelik detaylı incelemelerini sürdüren kurum, verimlilik ve yatırım teşviklerinin azaltılıyor olmasının ekonomik büyüme açısından yeni maliyetler yaratacağının altını çizdi, ayrıca taleplerdeki aşağı yönlü baskılara da vurgu yaptı.

Dünyanın önde gelen ekonomilerinden Çin’i de ele alan OECD, ülkedeki ekonomik büyümenin kademeli bir şekilde azalmasını bekliyor. Bunun yanında ithalat talebinin zayıflayacağı bir dönem olabileceğine ve ekonomik büyümedeki yavaşlama risklerinin daha etkili bir hal alabileceğine ilişkin uyarılar yaptı.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma zamanı ve biçimi konusunda büyük belirsizliklerin hakim olduğunu açıklayan OECD, ayrılığın anlaşmasız olarak gerçekleşmesinin İngiltere’yi 2020 yılında resesyonla karşı karşıya bırakabileceğini öngörürken, Avrupa’nın ekonomik büyümesini de önemli ölçüde azaltabileceğini bildirdi.

OECD, bu tarz problemlerin aşılabilmesi için birtakım kollektif çabaların gerekliliğinden bahsetti.

OECD Kollektif Çabaların Gerekliliğinden BahsettiŞu sıralar dünya genelindeki önemli merkez bankalarının sırasıyla para politikalarını değiştirmesi üzerine konuşan OECD, gelişmiş ülke ekonomilerinin para politikasının destekleyici bir tutum izlemesi gerektiğini öne sürdü. Yalnızca destekleyici olmanın yeterli olmayacağını, bunun daha güçlü bir mali ve yapısal politika desteğiyle birlikte uygulanması gerektiği vurgulandı.

Raporda ayrıca negatif arz şoklarının yarattığı olumsuz etkilerin giderilmesi amacıyla bütün ekonomilerin daha kapsamlı yapısal yenilikler getirmeleri gerektiği savunuldu.

Bu noktada yeniden Euro Bölgesi ekonomisine değinen OECD, bölgede para politikasının yanında mali ve yapısal politikaların kullanımının ekonomik büyümeyi verimli hale getireceğini belirtti. Bu sayede yalnızca para politikasına bağımlı kalmaya göre daha az finansal bozulma meydana gelebileceği açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum