Yatırım yapmaya başla!

OECD Genel Sekreterinden “Küresel Ticaret Daralıyor” Uyarısı

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, şu anki yatırım ve ticaret büyümesinin ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasına bağlı olduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;
OECD Genel Sekreterinden “Küresel Ticaret Daralıyor” Uyarısı

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, bugün verdiği bir demeçte mevcut yatırım ve ticaret büyümesinin ABD ile Çin arasında bir anlaşmaya bağlı olduğunu söyledi.

Başkan Donald Trump’ın dün New York Ekonomi Kulübü’nde yaptığı konuşmada basitçe; “evet, belki de Çin ile bir anlaşmaya yakınız, bunun üzerine bahis oynuyoruz” dediğini belirtti.

Ticaretin büyüme oranının 2017’deki yüzde 5.5’ten temelde düz bir seviyeye gerilediğini, aslında belki de konuşulduğu gibi daraldığını vurguladı.

OECD Genel Sekreteri Küresel Ticaret 2017 Yüzde 5.5 GerilediYatırımın da belirsizliğin bir sonucu olarak yüzde 5’ten yüzde 1 büyümeye geçtiğini ve şu anda daha da yavaşladığını aktardı. Dolayısıyla büyümenin kısa bir süre içinde hızla azaldığının
üzerini çizdi. OECD Eylül ayında küresel ekonominin 2019’da yüzde 2.9 ile 2008-2009 mali krizinden bu yana en düşük büyümesini kaydedeceğini öngörmüş, 2020 için de yüzde 3’lük tahmin vermişti.

Eylül raporu, küresel ekonominin bu yıl yüzde 3.2 ve gelecek yıl yüzde 3.4 büyüyeceğinin söylendiği Mayıs görünümünden aşağıya revize edilmişti.

OECD Genel Sekreteri Gurria da daha fazla korumacılık veya ticaretle ilgili daha fazla sorun doğrultusunda karar almaya devam edildiği sürece sonuçların daha da kötüleşeceğini kaydetti.

OECD Korumacılık Daha Fazla Ticaret Sorunları Sonuç Kötüleşebilir Ara Dönem Ekonomik Görünüm raporunda örgüt, büyümenin yavaşlaması ve aşağı yönlü risklerin artmaya devam etmesi ile birlikte küresel ekonominin giderek daha kırılgan ve belirsiz hale geldiğini belirtmişti.

Ekonomik görünümlerin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomiler için zayıfladığı ve küresel büyümenin hükümetlerin sıkı bir politika eylemi olmadan sürekli düşük seviyelerde sıkışıp kalabileceği aktarılmıştı.

Tüm bunların yanında Türkiye için tahminlerini iyi yönde revize etmesi dikkat çekmişti. Buna göre Türkiye’nin 2019 için %2,9 seviyesindeki büyüme tahmini -%0,3 olarak güncellendi. Üye ülkeler arasındaki ekonomik büyüme tahminlerinde en büyük yukarı yönlü revizyona sahip olan Türkiye için 2020 GSYİH öngörüsü ise yüzde 1.6 ile sabit tutuldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum