Yatırım yapmaya başla!

OECD Genel Sekreteri Küresel Ekonomide Resesyon Beklemiyor

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, ekonomideki büyümede yavaşlama olduğunu fakat küresel bir resesyon beklemediğini söyledi. Detaylar şöyle…
OECD Genel Sekreteri Küresel Ekonomide Resesyon Beklemiyor

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, ekonomik büyümenin küresel boyutta kayda değer oranda yavaşladığını fakat resesyon ihtimali görmediğini belirtti. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde ise geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirmede küresel ekonominin beklentilerin üstünde bir hızla yavaşladığını söyleyerek, ülke yönetimlerini fırtınaya karşı uyarmıştı.

Finansal sıkılaşma, Brexit belirsizliği, ek vergi tarifeleri ve ABD-Çin arasında devam eden ticari çatışmaların en önemli risk unsurları olduğunu belirten Lagarde, fırtınanın kopması için gerekli olan tek şeyin bir yıldırım olduğunu vurgulamıştı.

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, küresel ekonomide resesyon beklemediğini ifade etti.

%4 olan küresel büyüme tahminini %3,5’e düşürdüklerini ancak küresel bir resesyon ihtimali görmediklerini belirtti. Büyüme oranını aşağı yönlü revize etmelerinin sebebini ticaret savaşı olarak gösteren Gurria, ABD ile Çin arasındaki gerilimin tüm dünyayı etkilediğinin altını çizdi.

ABD’nin en iyi performans gösteren birkaç ekonomiden biri olduğunu ve istihdam piyasasının çok sağlıklı olduğunu yorumladı. Bu ülke ekonomisinin FED’e bağlı olarak şekillendiğini, ekonomide yavaşlama olması halinde faiz artırımlarının daha da azalacağını sözlerine ekledi.

Gelişen ülke paraları ticaret görüşmelerinden bulduğu destekle yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile devam eden ticaret görüşmelerinde uzlaşmacı yaklaşımı piyasalarda pozitif karşılandı. Petrol ve altın yükselirken, dolar dar aralıkta dalgalanmaya başladı. Dolar Malezya ringiti karşısında %0,2, Güney Kore wonu karşısında %0,1 oranında gerilerken, Tayland bahtı karşısında daha zayıf bir tutum sergiledi.

Türk lirası karşısında da zayıflayan dolar, gün içerisinde 5,24’e geriledi. Royal Bank of Canada’da döviz stratejisti Sue Trinh,Trump’ın açıklamalarının ABD dolarını güçlendirdiğini, hemen ardından da kar satışlarının Asya paralarını desteklediğini yorumladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum