Yatırım yapmaya başla!

OECD Baş Ekonomisti Küresel Ticaret Konusunda “Çok” Endişeli

OECD Baş Ekonomisti, küresel ticaretin büyük bir endişe kaynağı olduğunu söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
OECD Baş Ekonomisti Küresel Ticaret Konusunda “Çok” Endişeli

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü Baş Ekonomisti Laurence Boone, bugün CNBC’ye yaptığı açıklamada artan ticaret engelleri ve yatırımlardaki düşüşün ortasında dünyanın bazı bölgelerindeki kararsız ticaret büyümesinin son derece endişe verici olduğunu söyledi.

Ticaret tarafında olanlardan dolayı çok endişelendiğini ve endişeli olmaya devam ettiğini belirten Boone; “Size sadece iki rakam vereyim; iki yıl önce ticaret büyümesi yüzde 5.5 idi ve bugün yüzde 2’ye yaklaştı ve hatta Avrupa gibi bazı bölgelerde yüzde 0’a yakın” dedi.

Laurence Boone Ticaret ve Yatırım Büyümelerine Dikkat Çekti

Laurence Boone Ticaret ve Yatırım Büyümelerine Dikkat ÇektiOECD Baş Ekonomisti, ticaretin ve değiş tokuşun hem rekabet hem yenilikçilik hem de istihdam için gerekli olduğunu da ekledi. “Her ülkedeki işlerin üçte birinden fazlası aslında ihracat yapan firmalarda” diyen Boone, vurgulamak istediği diğer sayının ise yatırım olduğunu şu sözlerle aktardı:

“Yine 2017’de, yatırım yılda yüzde 3.5’ten fazla büyüyordu ve bugün yılda yüzde 1.7’den az büyüyor ve yatırımla işler de gidiyor. Dolayısıyla büyümeyi yavaşça yıpratıyor ve onu çok düşük bölgelere indirgiyoruz. Pek çok insanın yaşam standartlarını hala yükseltmek zorundayken bunu karşılayamayız.”

Laurence Boone: Ticaret Gerilimleri Küresel Büyümeyi Raydan Çıkardı

Laurence Boone: Ticaret Gerilimleri Küresel Büyümeyi Raydan ÇıkardıKendisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada da belirsizliğin, ABD-Çin anlaşmazlığı, Washington’un petrol üreticisi İran üzerindeki yaptırımları ve Avrupa’da Brexit dahil pek çok küresel durum tarafından yaratıldığını söylemişti. “Tüm bu riskler bugünün ve yarının büyümesini gerçekten baltalıyor” diyen Laurence Boone, örnek olarak da Brexit’i göstermişti.

Nitekim 2016’da Avrupa Birliği üyeliği konusunda yapılan referandumdan bu yana İngiltere’de yatırım büyümesi, düz bir çizgi haline gelmişti. Geçtiğimiz haftalarda büyümeyi ve yatırımı etkileyen küresel ticaret gerilimlerinin çok taraflı bir düzeyde ele alınması gerektiğini savunan Boone, küresel büyümeyi raydan çıkaran şeyin ticaret gerilimleri ve anlaşmazlıklar olduğunu anlatmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum