Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OECD, %6,3 Daralma Öngördüğü Avustralya’ya Daha Fazla Teşvik Çağrısı Yaptı

Avustralya'nın pandemi sonrası gelişmiş dünyadaki toparlanmaya öncülük edeceğini belirten OECD, bununla birlikte hükümete daha fazla teşvik sunması için çağrıda bulundu.
OECD, %6,3 Daralma Öngördüğü Avustralya’ya Daha Fazla Teşvik Çağrısı Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Haziran raporunu yayımlayan OECD’nin tahminlerine ilişkin yankılar devam ediyor. İkinci dalga salgın olması durumunda küresel ekonominin yüzde 7,6 daralacağını öngören OECD, ülke ekonomilerine dair tahminleriyle de karamsarlığı artırdı.

Onlardan biri 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 0,3 daralan Avustralya oldu. 30 yılın ardından ilk resesyonuna ilerleyen Avustralya için OECD, yüzde 5’lik daralma tahmininde bulundu. Ancak raporda iyi yönde yorumlara da yer verildi. Ülkenin ekonomik bir toparlanmaya önderlik edeceği şeklindeki ifade onlardan bir tanesiydi.

Avustralya ekonomik çıktısının 2020’de yüzde 5 daralabileceği ve tüketimin yüzde 7,6’ya düşeceğini öngören kurum, ülkeye bazı uyarılarda bulundu.
Avustralya GSYH %5 Daralabilir
Kaynak: OECD

Ancak ikinci dalganın patlak vermesi durumunda daralmanın yüzde 6,3’e çıkabileceği eklendi. Öte yandan OECD, eğer koronavirüs kontrol altında tutulursa ve ikinci dalga önlenirse, yerel ekonominin 2021’de yüzde 4,1’e yükseleceğini de bildirdi.

OECD Baş Ekonomisti Boone, Avustralya hükümetinin firmaların ve işçilerin korunmasında çok etkili olduğunu söylerken raporda hükümetin Eylül’de sona ermesi planlanan ekonomik teşvik paketini uzatması gerektiği vurgulandı.

Pandemi başlangıcında sunulan JobKeeper isimli maaş destek programını ve diğer teşvik tedbirlerini öven OECD, söz konusu mekanizmaların Eylül’deki son kullanma tarihinden sonraya uzatılması gerektiğini savundu.

Bu noktada RBA Başkanı Philip Lowe’nin Avustralya ekonomisi Eylül’de kritik noktaya çarpabilir şeklinde uyararak benzer bir yorumda bulunduğu akla geldi.
OECD Avustralya GSYH İş Piyasası Senaryo
Kaynak: OECD

Lowe de Avustralya ekonomisinin bir dizi uyarıcı önlemin durduğu Eylül’de kritik bir noktaya çarpabileceği ve mali teşviki çok erken çekmemenin önemli olduğunun üzerini çizmişti.

Avustralya’nın toparlanmasının gelişmiş dünyada öncülük ettiğini söyleyen OECD, bununla birlikte ülkenin pandemi sonrası normale dönmeyi destekleyecek geniş bir mali alana sahip olduğunu da söyledi. İşsizlik yüzde 6,2’ye düşse de endişe verici katılım oranı ve hem JobSeeker hem de JobKeeper’a olan güvenin, rakamın yıl sonuna doğru keskin bir artış göstereceğine işaret ettiği dile getirildi.

OECD, Avustralya hükümetine desteğin sürdürülmesi için şu sözlerle çağrıda bulundu:

OECD AVUSTRALYA Teşvik Çağrısı Avustralya’nın ilk vakalarının 25 Ocak’ta kaydedildiğini belirten OECD, enfeksiyonların Mart’ın ilk üç haftasında keskin bir şekilde yükseldiğini aktardı. Bununla birlikte pandeminin Mart’ta zirve yapmış göründüğü, sağlık sistemine yönelik taleplerin yönetilebilir olduğu dile getirildi. Sonuç olarak OECD, Avustralya için nispeten iyi bir tablo çizse de toparlanmayı garantilemek için ilave politika önlemlerinin gerekliliğinden bahsetti. Özellikle

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu