Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OECD: ABD-Çin Ticaret Belirsizliği Büyüme Düşmanı

OECD Genel Sekreteri, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliğinin tehlikeli bir yatırım ve büyüme olduğunu söyledi.
OECD: ABD-Çin Ticaret Belirsizliği Büyüme Düşmanı
Yorum

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria’dan bugün bir uyarı geldi ve ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliğinin küresel bir toparlanmayı durdurduğunu söyledi. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerginliğinin yatırımları ve büyümeyi tehlikeye atmaya devam ettiğini belirtti.

Gurria, gerginliklerin küresel ekonomide toparlanmayı baskılaması dışında daha büyük zarar potansiyelini artırdığını söyledi.

Gerginlik Toparlanmayı BaskıladıGurria, ticaret savaşının başlamasıyla birlikte küresel ekonominin büyüme hızının yavaşladığı ve müzakere sürecinde görülen toparlanmanın yeniden baskılandığını vurguladı. Aynı zamanda gerginliklerin yavaşlamayı beraberinde getirdiğine ve daha büyük zarar potansiyelinin hala bulunduğuna dikkat çekti.

OECD’nin Paris’teki Bahar Forumu’nun başında verdiği demeçte Gurria, “Bugün herkes bahis oynuyor… Çin ile ABD arasında bir anlaşmaya varılıyor, ancak sorun şu ki gerginliğin artması ve ikincisi, sorunun gittikçe daha belirgin hale gelmesi,” dedi. Bu yılki forumun ana temaları; zorluklardan uluslararası iş birliğine ve küresel ekonomik görünüme, dijital çağda işe ve ticaret ile rekabetin geleceğine kadar uzanıyor.

OECD Bahar Forumu’nda Çin ile ABD arasındaki ticaret gerginliklerinin de hakim olacağı yorumları yapılıyor.

Foruma Ticari Gerginlik Hakim Olacakİki ekonomik süper güç arasındaki ilişkilr, Trump’ın 200 milyar dolarlık Çin malındaki tarifeleri yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkaracağını açıklamasıyla kötüleşmeye başladı. Çin ise 60 milyar dolarlık ABD malındaki gümrük vergilerini artırdı. Çin-ABD ticaret anlaşmazlığını sona erdirecek görüşmelerin engellendiği düşünülüyor.

Nisan ayındaki en son verilerin ABD ve Çin’de hem tüketici hem de endüstriyel faaliyetlerin yavaşladığını gösterdi. Trump ise Çin malları üzerindeki gümrük vergilerinin, şirketlerin Çin’den Vietnam’a taşınmasına neden olduğunu belirtti. Ayrıca Avrupa, otomobil endüstrisini cezalandıracak ABD ithalat tarifelerinin tehdidi altında bulunuyor. Bu tarifelerin ise altı ay ertelendiği açıklandı.

Cuma günü yaptığı açıklamada Trump, AB’nin ABD’ye “Çin’den daha kötü, ama daha küçük” davrandığını söyledi.

AB Çin'den Daha KötüGurria, ticaret gerginliğinin büyümeyi ve yatırımı etkilediğini, OECD’nin son 12 ay içinde kendi küresel büyüme tahminlerinin neredeyse yüzde 1’ini sildiğini söyledi. Bir yıl önce 2019 için büyüme tahminleri yüzde 3,9 düzeyindeyken, şimdi yüzde 3,1 oranında bulunuyor. En son ekonomik görünüm raporunu ise Salı günü açıklayacak.

Gurria, “Belirsizlik, büyümenin en büyük düşmanıdır ve ticari belirsizlikler nedeniyle yatırımınız olmadığında, elbette bir kural olarak, büyüme aşağı düşer ve bu nispeten kısa bir sürede olan şeydir. Bugün gerçekten çok kötü bir sahne, çok büyük bir endişe kaynağı,” ifadelerini kullandı.

Gurria; üretmek, satmak, makul bir kar elde etmek için yatırım yapıldığını hatırlattı ve “Yatırım, yarının büyümesinin tohumudur ve bu nedenle kısa bir süre sonra ileriye dönük büyüme tahminlerinde büyük bir kesinti yaptık,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar