Yatırım yapmaya başla!

OECD: 2019’da Küresel Büyüme Finansal Krizden Bu Yana En Kötüsü Olacak

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), yayınladığı Ekonomik Görünüm Raporu‘nda tahminlerini güncelleyerek küresel büyüme öngörüsünü düşürdü.
OECD: 2019’da Küresel Büyüme Finansal Krizden Bu Yana En Kötüsü Olacak

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), hükümetler yatırımı canlandırmayı merkez bankalarına bıraktığından küresel ekonominin finansal krizden bu yana en yavaş şekilde büyüdüğünü öngördü. Yayınladığı Ekonomik Görünüm Raporu‘nda Türkiye’nin 2019 büyüme tahminini yüzde 0.3 olarak revize eden OECD, güncellemeleriyle dikkat çekti.

Dünya ekonomisinin bu yıl ve sonrasında yüzde 2.9 oranında, 10 yılın en düşüğünde büyüyeceğinin öngörüldüğünü belirten OECD, 2020 tahminini Eylül’deki yüzde 3.0’lük beklentisinden indirdi.

Yetersiz teselli sunan Paris merkezli kurum, büyümenin 2021’de yüzde 3.0’e çıkacağını dile getirdi.

OECD: 2019'da Küresel Büyüme Düşürdü Ancak bunun da ticaret savaşlarından keskin Çin yavaşlamasına varana kadar çok sayıda riskin frenlenmesi durumunda gerçekleşeceğini ekledi. Daha büyük bir endişenin ise hükümetlerin iklim değişikliği, ekonomilerin dijitalleşmesi ve komünizmin çöküşünden sonra ortaya çıkan çok taraflı düzenin parçalanması gibi küresel zorluklarla başa çıkamamaları olduğunu bildirdi.

OECD’nin Baş Ekonomisti Laurence Boone; “bu değişimleri, parasal ya da mali politikayla çözülebilecek geçici faktörler olarak kabul etmek politik bir hata olacaktır, onlar yapısal” dedi.

Bu konulardaki politika yönünü açıkça belirtmeden, belirsizliğin yüksek olmaya devam edeceğini ve büyüme umutlarına zarar vereceğini kaydetti.

OECD'nin Baş Ekonomisti Belirsizlik Devam Edecek Öte yandan büyük ekonomiler arasında ABD’nin bu yılki büyümesi Eylül’deki yüzde 2.4’ten yüzde 2.3’e düşürüldü. Nitekim 2017 vergi indiriminin mali dürtüsü azalırken, zayıflayan ticareti bağları da ülke ekonomisini kötü etkiledi. OECD, daha fazla faiz indiriminin ancak büyümenin zayıflaması durumunda güvence altına alınacağını söyleyerek dünyanın en büyük ekonomisinin 2020 ve 2021’de yüzde 2.0 oranında büyüyeceğini tahmin etti.

OECD üyesi olmayan fakat kurum tarafından takip edilen Çin’in ise 2019’da Eylül’deki beklentiden daha hızlı büyüyeceği (yüzde 6.1 yerine yüzde 6.2) öngörüldü. Bununla birlikte ticaret gerilimleri ve ihracattan iç ekonomiye kadar olan faaliyetin kademeli olarak yeniden dengelenmesi ışığında Çin’in 2020’de yüzde 5.7 ve 2021’de yüzde 5.5 ile hız kaybedeceği aktarıldı.

Euro Bölgesi’nde büyüme 2019’da yüzde 1.2 ve 2020’de yüzde 1.1 olarak tahmin edilirken her ikisi de Eylül tahminine göre artış kaydetti. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nda tahvil alımının yeniden başlatılmasının Euro Bölgesi ülkelerinin yatırımları artırmaması halinde sınırlı etkiye sahip olacağı konusunda uyardı.

İngiltere’ye bakış açısı, Avrupa Birliği ile anlaşma yapmama ihtimalinin azalması nedeniyle Eylül’den itibaren marjinal olarak gelişti. İngiltere büyümesi 2019 için önceki yüzde 1.0’den yukarı yönlü revize edilerek yüzde 1.2’ye çıkartıldı. 2020 büyümesi yüzde 1.0 ve 2021 büyümesi yüzde 1.2 olarak belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum