Yatırım yapmaya başla!

ODTÜ’ye Yılda 5 Milyon TL Gelir Sağlayan tr Uzantılı Alan Adı Tahsis Yetkisi BTK’ya Geçti

Türkiye’de internetin ilk yıllarından itibaren alan adı sağlayıcısı olan ODTÜ’nün com.tr hizmeti, alınan karar ile BTK’ya devredildi.
ODTÜ’ye Yılda 5 Milyon TL Gelir Sağlayan tr Uzantılı Alan Adı  Tahsis Yetkisi BTK’ya Geçti

Ülkemizde internetin ilk yıllarından beri Orta Doğu Teknik Üniversitesi, alan adı tahsisi sağlıyor. 30 yılı aşkın süredir kurumlara yönelik alan adı tahsisi yapan ODTÜ, bu işlem sayesinde yıllık 5 milyon TL gelir sağlıyordu. Yapılan son düzenleme ile bu hakkın BTK’ya aktarıldığı belirtildi. Aslında bu düzenlemenin yapılması için uzun süredir çalışmalar yürütülüyordu.

Yapılan çalışmalarda sona gelindi ve alan adı tahsisinde yeni bir dönem başlamış oldu. Dünyada pek çok ülkede de benzer uygulamalar bugüne kadar üniversiteler vasıtası ile yapılıyordu. Ancak son yıllarda yapılan yeni düzenlemeler ile alan adı tahsisi tüm ülkelerde kamu kurumlarına kaydırılmaya başlanmıştı. ODTÜ, Türkiye’de internetin ilk yıllarından itibaren bu hizmeti veriyordu.

Alan Adı Tahsisinde Yeni Dönem

Alan Adı Tahsisinde Yeni Dönem

Kullanıcıların com.tr uzantılı alan adı almak için alan adı sağlayıcılar bazı resmi belgeler talep ediyor. Talep edilen alan adı uzantısına göre farklılık gösteren bu belgeler ile başvuru yapılıyor ve son karar ODTÜ tarafından veriliyordu. Domain Incite’ta yer alan son habere göre bu işlemler artık Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından yapılacak. İnternet düzenleyici kurum ICANN tarafından alınan karar ile .tr uzantılı alan adı tahsisinde yeni bir dönem başlamış oldu.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sayıda şirket, .tr uzantılı alan adına sahip olmak için başvuruda bulunuyor. Yapılan bu başvurular sonrası ODTÜ’nün alan adı tahsisinden yıllık 5 milyon TL’den fazla gelir elde ettiği tahmin ediliyor. Üniversitenin buradan elde ettiği gelirin büyük bölümünün yine alan adı tahsisine yönelik çalışmalarda kullandığı belirtiliyor.

Ayrıntılı Rapor Bekleniyor

Ayrıntılı Rapor Bekleniyor

İstatistiklere bakıldığında ODTÜ yıl içerisinde 330 binden fazla ,tr uzantılı alan adı tahsisi yapıyordu. 1991 yılından bu yana verilen bu hizmetin el değiştirmesi yeni bir dönemin başladığını gösteriyor. Bundan böyle .tr uzantılı alan adı almak isteyen kurumlar, başvurularını istenen belgelerle birlikte BTK’ya yapacaklar.

Yapılan bu düzenleme sonrası ICANN’a bağlı IANA kurumunun devir teslim sürecinin nasıl gerçekleşeceğine dair açıklama yapması bekleniyor. Düzenlemenin güvenlik anlamında da ne gibi bir katkı sağlayacağı ise merak konusu. Geçtiğimiz yıllarda başta Ananoymous olmak üzere pek çok siber hack grubu .tr uzantılı web sitelerine saldırılar düzenlemişti ve erişim sağlanmasını engellemişti. Bu durum ODTÜ’nün bazı çevrelerce eleştiri almasına neden olmuştu.

Hatta yapılan saldırılardan, ülkenin önde gelen bankaları İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank gibi kurumlar da nasibini almıştı. Alan adı tahsisinin BTK’ya geçmesi sonrası güvenlik anlamında nasıl bir değişim yaşanacağını ise zaman gösterecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum