Yatırım yapmaya başla!

Ödeme Hizmetleri Kanunu Ne Getirecek?

Ödeme Hizmetleri Kanunu Ne Getirecek?

27 Haziran’da 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun yürürlüğe girecek. Ödeme hizmeti sağlayıcılarını Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan izin almalarını zorunlu hale getirecek olan bu kanun ile birlikte yeni bir dönem başlıyor.

Birçok firma, başlayacak bu dönem için hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor. Öte yandan tüm e-pazaryerlerinin bu kanuna tabi tutulup tutulmayacağı da merak konusu. Çünkü, kısa bir süre önce online bir pazaryerinin özelge alması gerektiği, benzer başvuru yapan firmaların ise başvurularının reddedilmesi gibi sorular gündeme gelmişti. Avukat Sertel Şıracı, bu durum ile ilgili olarak, “E-pazaryerlerine bankalarla yaptıkları klasik anlaşmaları terk edip, elektronik ödeme altyapısı sunan hizmet almalarını tavsiye ediyoruz,” dedi.

Sertel Şıracı, bankalara bağımlılığı azaltan yeni yasayla rekabetin artacağını, e-ticaret sitelerine özel ödeme ve tahsilat çözümlerine kavuşulmuş olunacağını sözlerine ekledi.

27 Haziran’da yürürlüğe girmesi beklenen bu kanun ile birlikte ödeme sistemleri sağlayıcıları bağımsız denetim kuruluşları, Merkez Bankası veya BDDK tarafından denetlenebilir hale gelecek. Şeffaf yapılanma, iş sürekliliğine dair tedbirlerin alınması gibi şartların bulunduğu kanun ile sektörün istenen standartlara kavuşması planlanıyor.

Kullanıcı verileri gizliliğinin esas alındığı 6493 sayılı kanun, ödeme aracı ile ilgili kişisel güvenlik önlemleri almayan, ödeme aracı ve kişisel güvenlik bilgilerini ödeme hizmeti kullanıcısına güvenli bir şekilde ulaştırmayan kuruluşların, ilgili görevlilerine 1-3 yıl arası hapis ve bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılmasını öngörüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum