Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2020’nin İlk 7 Ayında Otomotiv İhracatı %29 Azalarak 13 Milyar Dolara Geriledi

OSD verilerine göre sene başından Temmuz sonuna kadar, Türkiye’nin toplam otomotiv üretimi yıllık bazda %24 azalırken, ihracatta da daralma oldu.
2020’nin İlk 7 Ayında Otomotiv İhracatı %29 Azalarak 13 Milyar Dolara Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Temmuz ayına ilişkin sektör sonuçlarını açıkladı. Yılın ilk yedi ayında Türkiye’de toplam otomotiv üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %27, otomobil üretimi ise %24 oranında düşüş gösterdi. 2020’nin Ocak-Temmuz arasında toplam otomotiv pazarı yıllık bazda %60 artışla 351 bin 319 oldu.

Söz konusu dönemde Türkiye’nin toplam otomotiv üretimi 636 bin 757 adet olarak gerçekleşti.
Otomotiv Sektörü Üretim
Kaynak: Otomotiv Sanayii Derneği

Sadece otomobil üretimi 440 bin 103 olarak gerçekleşti. Ocak-Temmuz arasında 2019’un aynı dönemine kıyasla %59 artan otomobil pazarı 273 bin 22 adet oldu. Söz konusu dönemde ticari araç grubunda üretim %32 azaldı. Bu azalma oranı ağır ticari araçlarda %16, hafif ticari araçlarda %33 olarak gerçekleşti.

Geçen yılın aynı dönemine göre toplam ticari araç pazarı %65, ağır ticari araç pazarı %58 ve hafif ticari araç pazarı %66’lık artış kaydetti. İhracat tarafındaki gelişmelere baktığımızda, yılın ilk yedi ayında toplam otomotiv ihracatı %36, otomobil ihracatı %32 azaldı.

Türlerine Göre Otomotiv Sektörü Gelişmeleri
Kaynak: Otomotiv Sanayii Derneği

Bu dönemde adet bazında 333 bin 725 otomobil ihracatı gerçekleşti. İhracat dolar bazında %29, Euro bazında ise %28 azaldı. Söz konusu dönemde toplam otomotiv ihracatı 13 milyar dolar olurken, bunun 5 milyar dolarlık kısmını otomobiller oluşturdu. Euro bazında ise 4,5 milyar Euro’luk ihracat gerçekleşti.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) tarafından hazırlanan bir rapora göre ise ilk altı ayda yeni otomobil satışları yıllık bazda %30,2 oranında artış gösterdi. TOKKDER Başkanı İnan Ekici, tüm olumsuz koşullara rağmen sektörün hız kesmeden büyümeye devam ettiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu