Yatırım yapmaya başla!

Ocak-Eylül’de Beyaz Eşya Üretimi %2 Gerilerken, İhracat %1 Artış Kaydetti

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafından bu yılın 9 aylık dönemine ilişkin veriler açıklandı. Buna göre beyaz eşya üretiminde %2 düşüş, ihracatta ise %1 yükseliş kaydedildi.
Ocak-Eylül’de Beyaz Eşya Üretimi %2 Gerilerken, İhracat %1 Artış Kaydetti

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafından 2019 yılının Ocak-Eylül arası dönemine ilişkin üretim ve ihracat verileri açıklandı. Beyaz eşya sektörünü kapsayan bu veriler, söz konusu dönemde 2018 yılının aynı dönemine kıyasla üretimin %2 gerilediğini, ihracatın ise %1 artış kaydettiğini ortaya koydu.

TÜRKBESD’in verileri yılın 9 ayında iç pazardaki beyaz eşya satışlarının 2018’in aynı dönemine göre adet bazında %10 daraldığını ve sektörün burada meydana gelen daralmayı gerçekleştirdiği ihracat faaliyetleri ile dengelediğini gösterdi.

TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, beyaz eşya sektörünün iç pazar satışlarındaki daralmaya rağmen gerçekleştirdiği ihracat ile üretim kapasitesini koruduğunu ifade etti. İhracat oranının %75 seviyesinde olduğunu bildirdi.

TÜRKBESD Can DinçerTüm bunlara rağmen sektörün uluslararası rekabet gücünü koruyabilmek adına üretim ve Ar-Ge’de teşvikler, bunun yanında vergi muafiyetleri gibi bazı düzenlemelere gereksinimi olduğunu açıkladı. Bu noktada beyaz eşyada büyük ihracat faaliyetlerine imza atıldığını yinelerken, istihdam için direndiğini açıkladı.

Dinçer, beyaz eşya sektöründeki üretim faaliyetlerinin ekonomik dalgalanmalardan çok fazla etkilenmediğini ifade etti. 2018 yılı itibarıyla Türkiye’nin beyaz eşya ihracat hacminin 20 milyon adete çıktığını duyurdu. Bu rakamın sürekli artma eğiliminde olduğunu açıklarken, gerçekleştiren Ar-Ge yatırımlarıyla cari dengeye olumlu katkı sağlandığını belirtti.

Türkiye’de beyaz eşya sektörünün pek çok bakımdan ülke ortalamasının üzerinde olduğunu söyleyen Dinçer, gelişen teknoloji sayesinde sektörün başarılarına yenilerinin ekleneceğini ifade etti. Üretimin tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde sürdürüldüğünü, bununla birlikte fabrikalarda otomasyon seviyelerinin artırıldığını ve yapay zeka uygulamalarının üretime dahil edildiğini belirtti.

Beyaz eşya üretimi sürecinin her geçen gün daha da ilerlediğini açıklayan Dinçer, verim ve kalitenin artırılırken maliyetlerin düşürüldüğünü söyledi.

Üretim İlerliyorDinçer, bu noktada yeniden Ar-Ge teşviklerine değindi. Bunun sektörün dönüşümü ve uluslararası rekabet gücünü artırması açısından oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı.

Açıklamalarını sürdürürken, İngiltere’yi sarsan Brexit meselesine işaret etti. İngiltere’nin Türkiye’nin beyaz eşyada en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkelerden biri olduğunu söylerken, oradaki gelişmelerden satışların etkilenebileceğini söyledi.

Söz konusu ülkeye gerçekleştirilen ihracatın korunması için bazı düzenlemeler ile teşviklere ihtiyaç olabileceğini söyledi. Geçtiğimiz yıl uygulamaya konan ve Haziran sonuna kadar geçerli olan beyaz eşyadaki ÖTV sıfırlaması uygulamasını anımsattı.

Bu uygulamanın sektöre destek olduğunu ifade etti. Ardından beyaz eşyanın günümüzde “lüks ürün” olmaktan çıktığını ve ÖTV’nin bu ürün gruplarından tamamen kaldırılması gerektiğini düşündüğünü açıkladı.

Dinçer’in ardından konuşan TÜRKBESD Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Özkadı, Avrupa Birliği’nin (AB) 2021 yılında yürürlüğe girecek olan enerji etiketi uygulamasını anımsattı.

Enerji Etiketi UygulamasıBu uygulamaya geçilmesiyle Türkiye’deki konutların elektrik faturalarında 2030 yılına kadar 23 milyar liralık tasarruf sağlanacağını, ayrıca karbon salımının da 14 milyon tonluk azalış kaydedeceğini belirtti. Bu sürece geçiş için desteğe ihtiyaç olduğunu belirtti.

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yavuz, sektörün en önemli girdisinin yassı çelik olduğunu belirtti. Uluslararası rekabet gücünün korunması açısından yassı çelik ile ilgili destek ve düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

İhracatta yassı çeliğin temel hammadde konumunda olduğunu ve bunun makroekonomik verileri etkileyebilme potansiyeline sahip olduğunu açıklayan Yavuz, mevcut vergilerin azaltılmamasından sektörün uluslararası rekabet gücünün olumsuz etkilendiğini söyledi. Ardından yassı çelikle ilgili vergi düzenlemesi talep ettiklerini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum