Yatırım yapmaya başla!

OSD Verilerine Göre Ocak-Ekim’de Türkiye’nin Otomotiv Üretim ve İhracatı Azaldı

Türkiye'nin toplam otomotiv üretimi 2019 yılının 10 aylık döneminde yıllık bazda %8 azalarak 1 milyon 189 bin 539 adete geriledi.
OSD Verilerine Göre Ocak-Ekim’de Türkiye’nin Otomotiv Üretim ve İhracatı Azaldı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından 2019 yılının Ocak-Ekim dönemine ilişkin üretim ve ihracat rakamları açıklandı. Buna göre Türkiye’de belirtilen dönemde iç pazarda görülen önemli ölçüdeki daralma ve ihracat pazarlarındaki kısmi düşüşten etkilenen otomotiv sektörünün üretimleri azaldı. Sektörün Ekim ayından itibaren toplam ihracatı ise 1 milyon adet seviyesinin üzerine çıktı.

Açıklanan veriler, Türkiye’nin toplam otomotiv üretiminin Ocak-Ekim dönemlerinde 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %8 azaldığını ve 1 milyon 189 bin 539 adete gerilediğini gösterdi.

Toplam Otomotiv Üretimi GerilediSöz konusu dönemdeki otomobil üretiminin ise yine yıllık bazda kaydettiği %8’lik azalışla 794 bin 156 adete gerilediği öğrenildi. Toplam pazar da aynı dönemde 2018’in aynı dönemiyle kıyaslandığında %31 daralırken, baz etkisi dikkate alınarak bakıldığında 2017’ye göre %54 daraldı ve 339 bin 546’ya geriledi.

Bu dönemde otomobil pazarında da gerileme gözlendi. %29 seviyesinde daralan pazar, 268 bin 624 adete işaret etti. Veriler, sektörün genel faaliyetlerinde, üretimde ve ihracatta gerileme olduğunu gözler önüne serdi.

OSD’nin açıkladığı veriler ayrıca ticari araç grubundaki toplam üretim bahsedilen dönemde %10 düşüş kaydetti. Böylelikle ticari araçların toplam üretimi 395 bin 383 adet seviyesinde kaydedildi. Yine aynı dönemdeki hafif ticari araç grubu üretiminde %9 ve ağır ticari araç grubu üretiminde ise %20 düşüş saptandı.

Yılın Ocak-Ekim döneminde ticari araç pazarı ve hafif ticari araç pazarındaki gerileme oranı %42 olarak belirlenirken, %46 ağır ticari araç pazarındaki gerileme seviyesi oldu.

Ticari Araç Pazarı GerilediPazardaki gerilemeler baz etkisi dikkate alınarak incelendiğinde, hafif ticari araç pazar 2017 yılının aynı dönemine kıyasla %64, ağır ticari araçlar pazarı ise 2015 yılına kıyasla %76 oranında daraldı. Ağır ticari araç pazarı 2015 yılından beri ciddi gerilemeler yaşamıştı.

Sektörün ihracat rakamlarında da bu yılın Ocak-Ekim dönemleri arasında azalma meydana geldi. Otomotivde adet bazında %6 azalan ihracat, otomobilde %8 seviyesinde azaldı. Söz konusu dönemdeki toplam otomotiv ihracatı 1 milyon 31 bin 296 adet olarak kaydedildi. Toplam otomobil ihracatı ise 676 bin 486 olarak kaydedildi.

Türkiye’nin bu dönemdeki toplam otomotiv ihracatı dolar bazında %4 ve Euro bazında ise %2 artış kaydetti. Yılın 10 ayındaki toplam otomotiv ihracatı 25,9 milyar dolar oldu. Otomobil ihracatı %7 düşüşle 9,6 milyar dolarda kaldı. Euro bazındaki ihracatı %1 azalışla 8,5 milyar Euro olarak kayıtlara geçti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum