Yatırım yapmaya başla!

Ocak-Ekim 2019’da İstanbul’a Gelen Yabancı Turist 5 Yılın Rekorunu Gördü!

İstanbul Valiliği tarafından 2019 yılının Ekim ayı bitiminden itibaren şehre gelen yabancı turist sayısının 12,7 milyona dayandığı açıklanırken, bu rakam son 5 yılın rekoruna işaret etti.
Ocak-Ekim 2019’da İstanbul’a Gelen Yabancı Turist 5 Yılın Rekorunu Gördü!

Türkiye’nin önemli tarihi miraslarına sahip olması nedeniyle kapılarını tüm dünyadan misafirlere açan İstanbul, 2019 yılının Ocak-Ekim dönemi itibarıyla ağırladığı yabancı turist sayısında rekor yakaladı. İstanbul Valiliği’nin açıkladığı rakamlar şehre Ekim ayı sonundan itibaren 12 milyon 690 bin 576 adet yabancı turistin geldiğini ortaya çıkardı. Ulaşılan bu seviye, şehirde son 5 yılın en yüksek turist rakamı olarak kayıtlara geçti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Ekim ayındaki verilerden hareketle, İstanbul’a 2019 sonuna kadar gelen turist sayının şu an şehrin şu an 15,07 olan nüfusunu aşabileceğini öngörmüştü. Nüfus rakamı şu an için yakalanamasa da Aralık ayında şehre gelen yabancı ziyaretçiler Avdagiç’in tahminlerini doğru çıkarabilir.

Bu yılın 10 aylık döneminde yakalanan 12,7 milyonluk rakam, 2018 yılının aynı dönemine kıyasla şehre gelen turist sayısının %11,91 oranında arttığını gösterdi.

Şehre Gele Turist Sayısı Yıllık Bazda ArttıBununla birlikte son 5 yıl içindeki ziyaret rakamları incelendiğinde, 2019 yılında en yüksek yabancı turist sayısına ulaşıldı görüldü. Ocak-Ekim’de İstanbul’a havayolu taşımacılığı aracılığıyla ulaşan ziyaretçi sayısında da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %11,9 artış meydana geldi ve rakam 12 milyon 653 bin 888 oldu. Deniz yolu aracılığıyla şehre gelenlerin sayısı da yine yıllık bazda %20,1 artarak 36 bin 688’e ulaştı.

İstanbul’a söz konusu dönemde havayolu taşımacılığı aracılığıyla gelen yabancı turistlerin %55,7’si İstanbul Havalimanı’nı kullandı. Buna karşın %24,5’i Sabiha Gökçe Havalimanı’nı ve %19,8’i ise Nisan ayında kapatılan Atatürk Havalimanı’nı tercih etti.

Alman turistler, yılın 10 aylık döneminde İstanbul’a en fazla ziyaret gerçekleştiren yabancılar arasında %7,6lık paya sahip oldu ve 965 bin 115 ziyaretçi ile sıralamada birinci geldi.

En Fazla Alman Turistler GeldiBu dönemde şehre gelen yabancı turistlerde %6,1 ile İranlılar ikinci, %4,7 ile Iraklılar üçüncü , %4,6 ile Ruslar dördüncü, %3,4 ile Fransızlar beşinci, %3,3 ile İngilizler altıncı, %3,2 ile Suudi Arabistanlılar yedinci, %3,1 ile Amerikanlar sekizinci, %2,6 ile Çinliler dokuzuncu ve %2,3 ile Kuveytliler onuncu sırada listelendi. %58,9’luk pay ise diğer ülke vatandaşlarına ait oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum