Yatırım yapmaya başla!

Ocak Ayında 4 Kişilik Ailenin Açlık Sınırı 2000 Lirayı Geçti

Türk-İş Ocak ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırını 2.009 TL, yoksulluk sınırını ise 6.543 TL olarak açıkladı. Gıda fiyatlarındaki artışın enflasyona ve mutfak masraflarına yansımasını gösteren rakamlar haberimizin devamında…
Ocak Ayında 4 Kişilik Ailenin Açlık Sınırı 2000 Lirayı Geçti

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) yılın ilk açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Türk-İş araştırma sonuçlarına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcamasını gösteren açlık sınırı 2.008,66 lira oldu.

Ulaşım, konut, sağlık, eğitim ve giyim gibi harcamaları kapsayan yoksulluk sınırı ise 6.542,88 lira olarak açıklandı. Bir önceki ay olan Aralık’ta dört kişilik ailenin açlık sınırı 1941, yoksulluk sınırı ise 6.323 lira olarak hesaplanmıştı.

Yürütülen kampanyaların ve piyasaya yapılan müdahalelerin market ve pazarlardaki fiyat artışını önleyemediği belirtildi.

Türk-İş tarafından hazırlanan aylık raporda, piyasanın “görünmez eli”nin çalışanın cebindeki parayı eritmeye devam ettiği belirtildi. Dar ve sabit gelirli kesimlerin harcamalarında ağırlıklı olarak yer kaplayan gıda ürünlerindeki fiyat artışının çalışanları geçim sıkıntısına düşürdüğü, mutfak harcaması kapsamında günlük tüketim içinde yer alan yaş meyve sebze fiyatlarının sel ve fırtına gibi nedenlerle yükselmeye devam ettiği söylendi.

Türk-İş ve TÜİK tarafından yapılan araştırmada piyasaya yapılan müdahale sonucunda 2018’in son aylarında gıda fiyatlarında belirgin bir artış yaşandığı fakat bu ay fiyatların yeniden yükselişe geçtiği bildirildi.

Evli olmayan ve çocuksuz yaşayan bir çalışanın yaşama maliyeti aylık 2.451,97 TL oldu.

Türk-İş hesaplarına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için aylık gıda harcaması tutarı, bir önceki aya göre 67,50 TL arttı. Bu artışta özellikle yaş meyve ve sebze fiyatlarındaki yükselişin etkisi oldu.

Ege ve Akdeniz bölgesinde görülen yoğun sağanak yağışlar ırmakların taşmasına ve tarım alanlarının sular altında kalmasına sebep olurken, bu durum market ve pazarlara fiyat artışı olarak yansıdı. Yapılan araştırmalar sadece son bir yıl içerisinde mutfak harcaması için 393,17 lira daha fazladan harcama yapılması gerektiğini ortaya koydu.

Dört kişilik bir ailenin yapması gereken toplam harcama tutarı, 2018’in Ocak ayına kıyasla 1.280,70 TL artış gösterdi.

Söz konusu artışlar hayat pahalılığını beraberinde getirirken, insan onuruna yaraşır ve sağlıklı beslenebilmek için gerekli olan tutar da aynı oranda artış gösterdi. Diğer yandan asgari ücret uzun bir aradan sonra dört kişilik bir ailenin açlık sınırı tutarının üzerinde belirlenmiş oldu.

Aralık ayı boyunca yapılan toplantılar neticesinde 2019 yılında uygulanacak olan asgari ücret 2020 TL olarak belirlenmişti. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı Aralık’a göre %3,48 oranında artış gösterdi. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı %24,34 olarak açıklandı. Yıllık ortalama artış oranı ise %17,60 oldu.

Gıda fiyatlarındaki değişime bakıldığında, enflasyonla topyekun mücadele kapsamında bazı yerlerde uygulanan fiyat indirimlerinin yerini artışa bıraktığı gözlendi.

2019 yılı Ocak ayı itibarıyla; süt fiyatlarında artış, yoğurt ve peynirde önemli bir değişiklik olmadı. Aralık’ta 1 lira ucuzlayan kıyma ve kuşbaşı etinin kilogram fiyatında da değişim olmadı. Tavuk fiyatında artış olurken, balık fiyatlarında da özellikle hamsi ve istavritte mevsim şartlarına bağlı olarak yükseliş görüldü. Sakatat fiyatları bir önceki ayda olduğu gibi fazla değişmedi.

Bakliyat fiyatlarında çok hafif bir fiyat artışı yapılırken, yumurtada 10 kuruşluk bir zam uygulandı. Mutfak harcamalarına en önemli darbe bu ay yaş meyve-sebzeden geldi. Sebze fiyatları bir önceki aya göre %25,90’lık artış gösterdi. Geçen ay 5,22 TL olan ortalama yaş meyve-sebze fiyatı, Ocak’ta 6,22 TL oldu. Pirinç, bulgur ve un fiyatlarında çok az bir gerileme olurken, ekmek fiyatlarında zam kararı alınmasına rağmen uygulamaya konulmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum