Yatırım yapmaya başla!

Obama ve Yellen 2 Yılın Ardından İlk Kez Bir Araya Geldiler

Obama ve Yellen 2 Yılın Ardından İlk Kez Bir Araya Geldiler

ABD’nin iki önemli ismi bir araya geldi. Piyasaların merakla beklediği ve haftanın en önemli gündem maddeleri arasında gösterilen ABD Başkanı Barack Obama ile ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen görüşmesi dün gerçekleşti. Beyaz Saray’da bir araya gelen başkanlar, ABD ekonomisinin seyri ve yaşanan gelişmeler hakkında önemli temaslarda bulundular. Bilindiği üzere bu ay içerisinde FED yılın üçüncü toplantısını gerçekleştirecek. FED’in faiz artırımı konusunda hangi yönde hamle yapacağı ise merak konusu olmuş durumda.

Geçtiğimiz işlem haftasında FED’in Mart ayında gerçekleşen toplantısının tutanakları kamuoyuna açıklanmıştı. Açıklanan tutanaklarda, FED yetkilileri Nisan ayı toplantısında güncel verileri takip edeceklerini ve bu doğrultuda küresel risk ve endişelere bağlı olarak temkinli ilerleyeceklerini ifade etmişlerdi. FED’in Mart ayında gerçekleşen toplantısına ilişkin tutanakların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Tutanakların ardından Nisan toplantısı ayrı bir öneme sahip oldu.

Piyasaların bugün dikkatle takip ettiği konu ise Obama ve Yellen’in faiz hamlesi hakkında ne konuştukları oldu. Ancak Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, başkanların orta ve uzun vadeli ekonomik görünüm, iş gücü piyasası ve potansiyel riskleri değerlendirdikleri belirtildi. Başkanlar görüşmenin ardından henüz bir açıklamada bulunmadılar. Ancak Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde görüşmeyle ilgili olarak soruları yanıtladı. Earnest ile bir basın mensubu arasında geçen diyalog gündeme bomba gibi düştü.

“Obama’nın Yellen’i seçtiği için mutlu olduğunu düşünüyorum!”

Brifing esnasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Earnest’e oldukça ilginç bir soru yöneltildi. Bir basın mensubu Obama’nın FED Başkanlığı için Yellen’i seçme kararından mutluluk duyup duymadığını sordu. Bu soru üzerine Earnest yaptığı açıklamada, Yellen’in bağımsızlığına yönelik soru işareti oluşturacak bir şey söylemek istemediğini dile getirdi. Ancak kişisel görüşünü paylaşabileceğini belirten Ernaest, Obama’nın Yellen’in ABD ekonomisine yönelik sorumluluklarını ve FED’in düzenleyici sorumluluklarını başarıyla yerine getirdiğini ve bu doğrultuda Obama’nın Yellen’i seçtiği için mutlu olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum