Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O Ülkeden Karar: 2024’ten İtibaren Rus Petrolü Yasaklanıyor!

Bulgaristan Parlamentosu'nda oy birliğiyle alınan karara göre Bulgaristan, 2024 yılı itibarıyla Rus petrolünün ithalatı ve rafinesini yasaklayacak. Detaylar haberde;
O Ülkeden Karar: 2024’ten İtibaren Rus Petrolü Yasaklanıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bulgaristan Parlamentosu’nda oy birliğiyle kabul edilen karara göre ülkede 2024 yılı itibarıyla Rus petrolünün ithalatı ve rafinesi yasaklanmış olacak. Söz konusu düzenleme için parlamentoda 144 evet oyu verilirken, düzenlemeye karşı çıkan olmadı.

Bulgaristan Haber Ajansı kaynaklarına göre öncelikle 1 Ocak 2024 itibarıyla Rus petrolünün ithalatı durdurulacak.

1 Mart 2024‘e gelindiğinde ise Bulgaristan’daki tek petrol rafinerisi olan Rusya’nın kontrolündeki Lukoil Neftochim Burgas tarafından Rus petrolünün işlenmesi durdurulacak.

Bulgaristan, özel coğrafi konumu sebebiyle 2022 yılında Avrupa Birliği’nin (AB), Rusya petrolüne uyguladığı ambargodan muaf tutulmuştu.

Bu kararın alınmasıyla birlikte Bulgaristan, muafiyet süreci sonlanmadan önce gerekli kararı Meclis’ten geçirmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Bulgaristan Parlamentosu, bunun yanı sıra AB hukuku, doğal gazın menşeinin belirlenmesine ilişkin düzenlemeyi yürürlüğe koyana kadar, Rus doğal gazının Bulgaristan’a ithalatı ve Bulgaristan üzerinden transit geçişine uygulanan katkı payının kaldırılmasına karar verdi.

Bu hamle, Balkan ülkesinin yıllar süren neredeyse tamamen bağımlılıktan sonra Rus enerji şirketleriyle giderek gerginleşen ilişkilerindeki son dönüm noktası oldu.

Lukoil bu ayın başlarında, Karadeniz kıyısındaki Neftochim rafinerisini, 9 petrol deposunu ve 220 benzin istasyonunu içeren Bulgar işletmesini, “ayrımcı yasalar ve rafineriye yönelik diğer adil olmayan, taraflı siyasi kararlar” nedeniyle satmayı düşündüğünü söylemişti.

Öte yandan, Ulusal Gümrük Ajansı, 31 Aralık 2023 tarihine kadar depoların ve stoktaki akaryakıt ve ham petrolün envanterlerini çıkaracak. Çevresel açıdan Bulgar pazarında satılamayan akaryakıtlar, AB prosedürlerine göre ihraç edilebilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.