Yatırım yapmaya başla!

NY FED Başkanı Williams ABD Ekonomisinin Güçlü Görünümüne Rağmen Yavaşladığını Söylüyor

New York FED Başkanı Williams, California'daki konuşmasında ABD ekonomisini ele aldı.
NY FED Başkanı Williams ABD Ekonomisinin Güçlü Görünümüne Rağmen Yavaşladığını Söylüyor

New York FED Başkanı John Williams, Çarşamba günü California’da yaptığı konuşmasında ABD ekonomisine ilişkin değerlendirmede bulundu. Ülke ekonomisinin oldukça güçlü göründüğünü açıklayan Williams, bazı belirsizlikler ve risklerden dolayı görünümün karışık bir hal aldığını ve yavaşlamaya yönelik sinyallerin görüldüğünü belirtti.

ABD ekonomisinin yavaşladığına yönelik belirtilere dikkat çeken Williams ardından ekonominin sürdürülebilir şekilde büyümesini korumak gerektiğini, bunun da ancak para politikasının alacağı pozisyonla mümkün olacağını dile getirdi.

Williams ve diğer ekip arkadaşları FED’in 18 Eylül’de yaptığı ve 25 baz puanlık indirim kararı aldığı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında bu yıl gösterge faizi ikinci kez düşürmeyi destekleyecek yönde oy kullanmıştı.

Gösterge Faizi İkinci Kez Düşürüldü10 yılı aşkın bir süredir ilk faiz indirimini bu yılın Temmuz ayında, ikincisini ise Eylül’de yapan FED’in bu kararına politika yapıcılar tarafından küresel büyümenin yavaşlaması, ticaret savaşından doğan belirsizlik ve enflasyondaki durgunluk sebep olarak gösterilmişti.

Açıklamalarını sürdüren Williams, ABD’deki iş gücü piyasası ve tüketici harcamalarına işaret etti. Dikiz aynasından bakıldığında ABD ekonomisinin çok güçlü olduğunu vurguladı.

Willims, mevcut durumdan nereye gidileceğinin asıl sorunu yaratan unsur olduğunu, bu durumun görünümde karışıklık etkisi yarattığını açıkladı.

Görünümde Karışıklık EtkisiÖte yandan imalat sektöründe küresel anlamda artan endişelerin bulunduğu şu durumda, Çarşamba günü ABD hisse senetleri Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Bununla birlikte ABD ISM imalat satın alma yöneticileri endeksi de son 10 yılın en kötü seviyesinde geldi ve bu durumla birlikte endişeler daha da arttı.

ABD’de dün açıklanan bir başka veri ise özel sektör istihdamı olurken, ülkede özel sektör istihdamındaki yavaşlayan artışı gözler önüne serdi. İşe alım hızının yavaşladığı görülen ABD’de iş gücü piyasasının zorlaştığına ilişkin işaretler arttı. Söz konusu bu veriye göre ülkede özel sektör istihdamı Eylül’de 135 bin artış kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum