Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nvidia Yapay Zeka Talebiyle İkinci Çeyrekte Beklentiyi Aştı

Dünyanın önde gelen çip üreticisi Nvidia, yapay zekaya artan talepten destek buldu ve beklenti üstü gelir bildirdi.
Nvidia Yapay Zeka Talebiyle İkinci Çeyrekte Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD merkezli teknoloji şirketi Nvidia, Nisan-Haziran dönemini kapsayan ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirket yılın ikinci çeyreğinde gelirini geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 101 artırdı ve 13,51 milyar dolara ulaştı.

Gelirlerini bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 88 artıran Nvidia, geçen yıl bu dönem 6,7 milyar dolar gelire ulaşmıştı. Gelir artışında yapay zeka çiplerine yönelik büyük talep başrol oynadı. Beklentilerin üzerine çıkan şirket 25 milyar dolarlık hissesini geri alacağını bildirdi.

Bu duyuru sonrası şirket hisselerinde yüzde 3’ün üzerinde artış meydana geldi. Analistler, Nvidia’nın değerli yapay zeka çiplerine olan talebin arzı en az yüzde 50 aştığını tahmin ediyor ve dengesizliğin önümüzdeki birkaç çeyrekte de devam edeceğini ekliyor.

Nvidia’nın CEO’su Jensen Huang yaptığı açıklamada, “Dünya çapındaki şirketler genel amaçlı bilgisayarlardan hızlandırılmış bilgi işlem ve üretken yapay zekaya geçiş yapıyor” ifadelerini kullandı.

Insider Intelligence kıdemli analisti Jacob Bourne, “İkinci çeyrek sonuçları, yapay zeka ivmesinden yararlanma konusundaki baskın konumunun altını çiziyor. Ancak Nvidia’nın çiplerine yönelik küresel iştah yoğunlaşırken, üretimi artırmak için tedarik zinciri engellerini aşmak hayati önem taşıyor.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Analistler Nvidia’nın veri merkezi segmentinden elde edilen gelirin 2025 mali yılı için 40 milyar dolara kadar çıkmasını bekliyor. Bu tahminler, Nvidia’nın yapay zeka çipleri ve bu çipleri ürünlere güç sağlamak için çalıştıracak yazılım gibi diğer ilgili teknolojilerdeki üstünlüğünü gösteriyor.

Şirketin yapay zeka harcamalarının diğer geleneksel sunucu ekipmanlarının pahasına artmaya devam etmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın