Yatırım yapmaya başla!

Nvidia Pandemi Sürecinde Attığı Adımların Karşılığını Aldı

Nvidia yılın üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Şirket gelirlerini önceki yıla nazaran büyük ölçüde artırmayı başardı.
Nvidia Pandemi Sürecinde Attığı Adımların Karşılığını Aldı

ABD’li teknoloji ve yazılım şirketi Nvidia dünyanın en büyük ekran kartı üreticileri arasında yer alıyor. Bu pazarda AMD ile rekabet eden şirket rakibine karşı büyük bir üstünlüğü elinde bulunduruyor. Şirketin yeni ürünleri oyun meraklılarının radarında oluyor. Özellikle son yıllarda geliştirilen RTX serisi ekran kartları kullanıcılardan büyük beğeni topluyor. Ray Tracing yani ışın izleme desteğine sahip bu kartlar oyunlarda çok daha gerçekçi görüntülerin elde edilmesini sağlıyor.

Şirket paylaştığı rapor ile üçüncü çeyrek verilerini kamuoyuna sundu. Yeni nesil ekran kartları ve veri merkezlerindeki gelirlerde büyük artış kaydedildi. Bilindiği üzere pek çok şirkette olduğu gibi Nvidia’da da pandeminin etkileri hissediliyor. Ancak teknoloji devi aldığı önlemler ile bu dönemde gelirlerini artırmış görünüyor. Yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre gelirlerde yüzde 57 oranında artış yaşandı.

Nvidia Gelirlerini Artırdı

Nvidia Gelirlerini Artırdı

Nvidia 2020’nin üçüncü çeyreğinde 4.73 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Bu açıklama ile şirketin hisse başına fiyatları 2.91 dolara yükseldi ve yatırımcıların ilgisinde artış yaşandı. Geçtiğimiz yıl GGAP dışı kazançları ile 1.78 dolar gelir elde eden teknoloji devi toplamda 3 milyar dolardan fazla gelir elde etmişti. Uzmanlar Nvidia’nın pandemi döneminde aldığı kararların gelir artışında önemli rol oynadığını belirtiyor.

Sadece ekran kartları ile değil yapay zeka tarafında da büyük gelirler elde edildi. Şirket analistlerin beklentisinin üzerinde gelir elde etti. Nvidia CEO’su Jensen Huang üçüncü çeyrek verileriyle ilgili açıklamasında, “Yeni Nvidia GeForce RTX GPU, şimdiye kadarki en büyük nesil sıçramamızı sağlıyor ve talep çok büyük. Nvidia RTX, ışın izlemeyi oyunlarda yeni standart haline getirdi” ifadelerine yer verdi.

Yapay zeka tarafında da çıtayı yükseltmeye devam ettiklerini söyleyen Huang, “A100 bilgi işlem platformumuz hızla artıyor ve en iyi bulut şirketleri onu küresel olarak dağıtıyor. Sektördeki yapay zeka çıkarım karşılaştırmasını taradık ve müşterilerimiz dünyanın en popüler yapay zeka hizmetlerinden bazılarını Nvidia teknolojisiyle desteklenen üretime taşıyor.” diye konuştu.

Üçüncü çeyrek raporuyla ilgili Moor Insights & Strategy analisti Patrick Moorhead, insanların pandemi döneminde evlerine kapanmasının etkisiyle yeni nesil 3000 serisi ekran kartlarındaki artan satışın etkisini gösterdiğini söyledi.

Önümüzdeki çeyrekte Call of Duty: Black Ops Cold War gibi heyecanla beklenen oyunların satışa çıkacağını hatırlatan Moorhead, bu durumun Nvidia’ya olumlu yansıyacağını söyledi. Şirket geçtiğimiz günlerde ekran kartı üretiminde Quadro ve Tesla serilerinin sona erdiğini açıklamıştı.  ABD’li şirket ayrıca dev işlemci üreticisi ARM’yi geçtiğimiz aylarda bünyesine katmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum