Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nvidia, Kripto Para Madencilerini Yanılttığı İddiasıyla Açılan Davayı Kazandı

Şirket yatırımcılara 1 milyar dolarlık yanlış beyanda bulunmak ile suçlanıyordu.
Nvidia, Kripto Para Madencilerini Yanılttığı İddiasıyla Açılan Davayı Kazandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Nvidia aleyhine 2017-2018 boğa koşusu sırasında kripto madenciliği donanımının satışlarını 1 milyar dolarlık yanlış suçlayan bir dava açılmıştı. Aradan 3 yıl geçen dava 2 Mart’ta sona erdi karar Nvidia lehine çıktı. Dava, Nvidia’nın oyunculardan gelen talebi birincil satış izleyicileri olarak abartarak yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini iddia ediyordu.

Mahkeme belgelerinde yer alan bilgilere göre Yargıç Haywood Gilliam, eski şirket çalışanlarının pervasızca hareket ettiğini gösteremedikleri gerekçesiyle Nvidia’nın davayı reddetme talebini kabul etti. Yargıç ayrıca Nvidia’nın 2017 ve 2018 gelirinin önemli bir kısmının kripto para madencilerinin satışlarından geldiğinin altını çizdi.

İddialara Yeterli Kanıt Bulunamadı

İddialara Yeterli Kanıt Bulunamadı

Davacılar, Prysm Group ve RBC Capital Markets’tan, Nvidia’nın kripto madenciliği ile ilgili donanım satışlarında 1,13 milyar ila 1,35 milyar dolar arasında düşük bir rakam olduğunu iddia eden raporları kaynak gösterdi.

Yargıç Gilliam, Nvidia’yı temize çıkardı ve oyun oynamanın davalıların temel işi olduğunu iddia etmenin yeterli olmadığını söyledi. Yargıç ayrıca davacının menkul kıymetler yasası ihlalleri ile ilgili diğer iddialarını da reddetti.

Gilliam açıklamasında, “Herhangi bir farkındalık eksikliğinin pervasız olması gerektiğini göstermek için, davacılar bir dereceye kadar kasıtlı ya da bilinçli suistimali yansıtan gerçekleri iddia etmelidir.” ifadelerini kullandı.

Nvidia, 2017’nin ikinci yarısında ve 2018’in ilk yarısında hızlı bir büyüme yaşadı. Bununla birlikte şirketin 2018’in sonlarında gelirde düşüş açıklamasının ardından hisseleri yaklaşık %30 düşmüştü. Şirketi kazancının önemli bir kısmı madencilikle ilgili GPU’ların satışlarından geliyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu