Yatırım yapmaya başla!

Nvidia Kripto Paralardan Yediği Darbenin Etkisini Atlatmaya Başladı

Piyasanın önde gelen ekran kartı üreticisi Nvidia, ikinci çeyrek verilerini açıkladı. Yılın ilk çeyreğinde kripto para madenciliğine olan ilginin azalmasından dolayı büyük darbe yiyen ABD’li şirket yaralarını sarmaya başladı.
Nvidia Kripto Paralardan Yediği Darbenin Etkisini Atlatmaya Başladı

Ekran kartı pazarının AMD ile beraber baş aktörü konumunda olan Nvidia, geliştirdiği yeni teknolojiler ile tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Son yıllarda ekran kartlarına olan ilgide anormal bir artış yaşandığı biliniyor. Başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların anormal şekilde değerlenmesi, bu paraların madenciliğine olan talepte büyük artış yaşanmasına neden oldu. Kripto paraların madenciliğinin yapılması için yüksek performansa sahip ekran kartları gerekiyor.

Madencilik yatırımlarının artması nedeniyle ekran kartı üreticilerinin stoklarının tükendiği ve ürün temininde zorluk yaşandığı biliniyor. Tabi bu durum nedeniyle geçtiğimiz yıl Nvidia’nın gelirlerinde adeta patlama yaşanmıştı. Şirket geçtiğimiz yıl 3.12 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamış ve bu gelirin önemli bir kısmının kripto para madencilerinden sağlandığı biliniyor.

Ancak yıl sonu itibariyle kripto paraların hızla değer kaybetmesi madenciliğe olan ilginin de azalmasına neden oldu. Ekran kartı satışlarında gözle görülür düşüş yaşayan Nvidia yılın ilk çeyreği rakamları ile bu durumu ortaya koymuştu.

Nvidia Yaralarını Sarmaya Başladı

Nvidia Yaralarını Sarmaya Başladı

Nvidia’nın son açıkladığı ikinci çeyrek verileri, kripto paralardan yenen darbenin telafi edilmeye başlandığını gösteriyor. Şirketin son üç aylık verilerinin yer aldığı mali raporda gelirlerinde yüzde 17 artış kaydedildiği ve 2.22 milyar dolardan 2.58 milyar dolara yükseldiği açıklandı. Geçtiğimiz yıl bu rakam 3.12 milyar dolar seviyesinde idi ve burada kripto para madenciliğinin büyük etkisi vardı.

Veriler geçtiğimiz yıla nazaran düşüş yaşandığını gösterse de bir önceki çeyreğe göre yükseliş yaşandığını gösteriyor. Bu yükselişte şirketin yeni nesil RTX teknolojisine sahip ekran kartlarının rolü büyük. Nvidia faaliyet karını 571 milyon dolar olarak açıkladı ve geçtiğimiz yıla göre yüzde 60’a varan bir düşüş yaşadığı görülüyor.

Nvidia’nın gelirlerinin yüzde 81’ini ekran kartı satışları oluşturuyor. Masaüstü ürünlerinde düşüş göze çarparken, dizüstü bilgisayarlara yönelik geliştirilen GPU modellerinde büyük katkı geldiği belirtildi. Şirketin mali raporlarında bir toparlanma gözlemlense de geçtiğimiz yılı mumla aradığını söyleyebiliriz.

Nvidia CEO’sundan RTX Açıklaması

Nvidia CEO’sundan RTX Açıklaması

Nvidia’nın yeni nesil teknolojileri arasında RTX yani ışın izleme özelliğini gösterebiliriz. Şirketin son dönemde yaptığı yatırımlar sonucu piyasaya sürdüğü RTX ekran kartları yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Şirketin CEO’su Jensen Huang ise geliştirmiş oldukları Ray Tracing özelliğine sahip ekran kartlarının mutlaka deneyimlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Kullanıcıların performans anlamında şüpheye düşmemesi gerektiğini belirten şirket CEO’su, önümüzdeki 4 yıl içerisinde alınacak ekran kartlarında RTX teknolojisinin olmaması ihtimalini çılgınlık olarak değerlendirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum