Yatırım yapmaya başla!

Nvidia Işın İzleme ve Yapay Zeka Teknolojileri ile Gelirlerini Artırıyor

Ekran kartı üreticisi Nvidia ışın izleme teknolojisi ve artan yapay zeka yatırımları ile satışlarını artırdı.
Nvidia Işın İzleme ve Yapay Zeka Teknolojileri ile Gelirlerini Artırıyor

Ekran kartı sahnesinde Nvidia ve AMD’nin birbirleriyle kıyasıya rekabet ettiği biliniyor. Her iki üretici de hem oyun geliştiricilerin hem de kullanıcıların ilgisini çekmek adına ürünlerini son teknoloji özellikler ile donatmayı amaçlıyor.

Rekabet hiç kuşkusuz son kullanıcıya yarıyor diyebiliriz. Bununla beraber ekran kartı üreticileri gelirlerini de her geçen gün daha artırmaya devam ediyor. Son olarak Nvidia mali yılın üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Son dönemde yaşanan düşüş bu çeyrek ile sona ermiş görünüyor.

Aslında 2018 yılında teknoloji devi gelir rakamlarında adeta patlama yaşamıştı. Özellikle kripto paraların değer kazanması ve madenciliğe olan ilginin hızla artması şirketin ekran kartı stoklarının tükenmesine neden olmuştu Devam eden günlerde ilginin azalması ile beraber satış rakamlarında gözle görülür bir düşüş gerçekleşmişti. Son veriler bir önceki çeyreğe göre hisse başına düşen gelirin arttığını gösteriyor.

Nvidia Mali Verilerini Açıkladı

Nvidia Mali Verilerini Açıkladı

Oyun sektörünün önde gelen üreticilerinden Nvidia, yılın üçüncü çeyrek verilerine dair bilgilendirmede bulundu. Açıklamada üçüncü çeyrek itibariyle 1.78 dolar hisse başına gelir kaydetmiş ve toplamda 3 milyar dolar kazanç sağlandığı görülüyor. Şirket geçtiğimiz yılın aynı döneminde 3.18 milyar dolar gelir sağlamıştı. Bir önceki çeyrekte ise bu rakam 2.58 milyar dolar olmuştu. Geçtiğimiz yıldan bu yana yaşanan düşüşün bu çeyrek itibariyle sonlandığı ve Nvidia için iyileşme döneminin başladığı görülüyor.

Yapılan yatırımlara dikkat çeken Nvidia CEO’su Jensen Huang, “Oyun işimiz ve aşırı ölçekli müşterilerden gelen talep üçüncü çeyrek sonuçlarında iyileşmeyi sağlıyor. Bilgisayar grafiklerinin gerçekliği NVIDIA RTX ile dev bir adım atıyor. Bu çeyrekte yapay zekanın en büyük etkiyi yaratacağı yerin temelini şimdiden attık. GPU hızlandırmalı 5G, yapay zeka ve IoT’nin dünyanın en büyük endüstrilerinde devrim yaratacağı noktaya, bulutun ötesine olan erişimimizi genişlettik. Yaptığımız yatırımların etkisiyle güçlü bir veri merkezi büyümesi görüyoruz. ” diye konuştu.

Gelirlerde RTX ve Yapay Zeka Etkisi

Gelirlerde RTX ve Yapay Zeka Etkisi

ABD merkezli GPU üreticisinin kötü gidişin ardından son yıllarda yaptığı yatırımlar ile adından söz ettirdiğine tanık oluyoruz. Bunların başında Ray Tracing yani ışın izleme teknolojisi geliyor. RTX serisi ekran kartları ile kullanıcılara ışın izleme deneyimini sunan Nvidia, oyunlardaki görüntüleri çok daha gerçekçi bir boyuta taşıyor.

Milyonlarca oyuncunun gözdesi olan Minecraft ile yapılan RTX anlaşması ve tanıtılan GTX ekran kartlarına olan yüksek ilgi üçüncü çeyrek verilerinde kendisini gösteriyor. Diğer yandan Nvidia’nın en büyük rakibi olan AMD’nin de önümüzdeki dönemde ışın izleme teknolojisini kendi ekran kartlarına getirmek istediği biliniyor.

Şirketin yapay zeka algoritmasını geliştirerek Greenbox yani yeşil perde teknolojisini ekran kartlarına getirdiği daha önce açıklanmıştı. Akıllı televizyonlar için sunduğu yazılımsal destekler de eklenince Nvidia genel anlamda bir iyileşme sürecine girmiş görünüyor.

Dev üretici önümüzdeki günlerde RTX 3000 serisi ekran kartlarını tanıtmaya hazırlanıyor. Serinin en güçlü üyesi RTX 3080 ve RTX 3070 gibi modeller olacak. Diğer taraftna RTX 3060 gibi nispeten orta seviyeye hitap eden ekran kartları da seride yer alacak. Tanıtımların 2020 yılının ilk yarısı içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Yılın son çeyreğinde ise mevsimsel etkenler nedeniyle oyun sektöründe düşüş yaşanacağı tahmin ediliyor. Teknoloji devinin otomotiv pazarında ve kurumsal alanda kaydettiği yükselişler ile geçmiş dönemdeki açıkları kapatması bekleniyor. Nvidia’nın yılın son çeyreği itibariyle gelir tahmini 3 milyar dolar seviyesinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum