Yatırım yapmaya başla!

Nvidia ve Caterpillar Çin Yavaşlamasından Kaynaklanan Geniş Çaplı Sıkıntıya İşaret Ediyor

Nvidia ve Caterpillar’ın hayal kırıklığı yaratan bilançolarına işaret eden uzmanlar, Çin yavaşlamasından kaynaklanan geniş çaplı sıkıntıya dikkat çekti. Detaylar şöyle;
Nvidia ve Caterpillar Çin Yavaşlamasından Kaynaklanan Geniş Çaplı Sıkıntıya İşaret Ediyor

Avustralya’nın en büyük finansal kurumlarından biri olan National Australia Bank’ta kıdemli bir döviz stratejisti olan Rodrigo Catril, Caterpillar ile Nvidia’nın endüstri önderleri olarak tanımlandığını ve görünümlerinin küresel büyümede daha geniş eğilimlere işaret ettiğini vurguladı. Keza her iki şirket de bu hafta Çin’deki ekonomik yavaşlamadan etkilendiklerini açıklamıştı.

Uzmanlar da Çin’deki yavaş büyümenin muhtemelen dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında devam etmekte olan ticaret savaşıyla daha da kötüleştiğini, Amerikalı şirketlere çok sert vurduğunu söylüyorlardı. National Australia Bank’ın kıdemli döviz stratejisti Rodrigo Catril de bugünkü bir notunda; “Caterpillar ve Nvidia, sıkıntılarından dolayı Çin’i suçlayan ilk şirketler değil fakat her iki şirket de endüstri önderi gibi görünüyor” dedi.

Döviz stratejisti, Caterpillar’ın düşük rehberlik konusunda Nvidia’ya katılmasının çok önemli olduğunu çünkü onların bir işletme perspektifinden küresel büyüme rehberliği sağlayabileceklerini vurguladı.

Caterpillar Düşük Rehberlik Konusunda Nvidia Katıldı Dolayısıyla bu iki şirketten gelen yorumların Çin’in büyümesi için endişe verici bir tablo çizdiğini kaydetti. “Onların hayal kırıklığı yaratan çocukları, Çin’in yavaşlamasının bu kez gerçek olduğuna dair daha fazla kanıt sunuyor” diyen Catril, açıklamalarıyla dikkat çekti. Pazartesi günü Caterpillar’ın hisseleri sanayi devinin dördüncü çeyrek için beklenenden düşük kazanç sağlamasının ardından yüzde 9.1 seviyesinde gerilemiş, ayrıca şirket hayal kırıklığı yaratan beklentilerini açıklamıştı.

Caterpillar Çin’deki yavaşlayan talep nedeniyle özellikle de Asya Pasifik bölgesindeki satışlarının düştüğünü belirtmişti.

Caterpillar Çin Yavaşlaması Düştü Bu arada Nvidia, dördüncü çeyrek için gelir rehberliğini 2.7 milyar dolardan 2.2 milyar dolara çekmiş, sonrasında ise hisselerinde yüzde 13.8 oranında düşüş yaşanmıştı. Yonga üreticisi özellikle Çin’de makroekonomik koşulların kötüleştiğini ve bunun grafik işleme birimlerine olan talebi etkilediğini dile getirmişti. Kaldı ki satışları yavaşlattığı için Çin’i suçlayan tek şirketler bunlar da değildi. Apple da Çin yavaşlamasından bariz bir şekilde etkilenmiş, Tim Cook’un Çin ekonomisini suçlaması piyasaları karıştırmıştı.

Commonwealth Bank of Australia stratejisti Tobin Gorey de; “Caterpillar ve Nvidia, geniş bir yelpazedeki işletmelerde Çin’in yavaşlayan ekonomisinin ABD’yi de etkilediğini gösteriyor” dedi.

Caterpillar ve Nvidia Yeni Yelpazede Çin Yavaşlamasının ABD'yi Etkilediğini Gösteriyor Bu noktada, Goldman Sachs verilerine göre geçen yıl Caterpillar’in satışlarının yüzde 59’unu ABD dışından ve gelirinin neredeyse dörtte birini Asya Pasifik bölgesinden elde ettiği hatırlatıldı. Uzmanlar da sık sık Çin’de dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki süregelen ticaret savaşının ABD’li şirketlere çok sert vurduğunu öne sürüyorlardı. Aslında stratejist Gorey’e göre ticaret savaşı, ABD’nin Çin ilişkileri hakkında çok temel bir gerçeği vurguluyordu.

Buna göre ABD ile Çin kaçınılmaz olarak birlikte yaşıyordu, her ikisi de dünya ekonomisine büyük etki ediyordu ve böylece çift birbirinden ayrılamazdı.

ABD ile Çin Birbirinden Ayrılamaz Ve birinin ekonomik sağlığı, diğerini pozitif olarak etkiliyordu yani biri diğerine acı verirse ikisi de sonunda onu hissediyordu. CMC Markets’ten pazar analisti Margaret Yang da Caterpillar ve Nvidia’nın rehberliğinin zirve kazanç sezonu için daha zayıf bir görünüm çizdiğini açıkladı. Apple, Microsoft, Amazon ve Facebook dahil olmak üzere 100’ün üzerinde S&P 500 şirketinin kazancını bildirmesi gerekiyordu.

Yang notunda son birkaç aydır piyasaları çevreleyen ticaret ve büyüme belirsizliklerinin maddileşmeye başladığını aktardı.

Ticaret Savaşı ve Büyüme Belirsizlikleri Trump’ın radikal ticaret politikası Amerikan şirketlerine bile olumsuz ekonomik etki yaratmıştı. Goldman Sachs da Cuma günkü notunda Çin’den büyük gelirler elde eden şirketler hakkında uyarıda bulundu. Nvidia’nın yanı sıra Broadcom, Micron Technology, Qualcomm, Qorvo, Skyworks Solutions ve Wynn Resort da bu şirketler arasındaydı.

Geçen hafta Çin 2018 ekonomik büyüme oranının yüzde 6.6 seviyesinde gerçekleştiğini açıklamış, bu rakam 1990’dan bu yana kaydedilen en düşük hız olmuştu. JP Morgan da Ocak ayında yayınlanan bir raporda ekonomik yavaşlamanın 2019’da devam edeceğini öngörmüştü.

Kötümser konuşan Zhu; “Uzun vadede, Çin ve ABD’nin geçmiş ilişkilerini yeniden kazanmaları pek mümkün görünmüyor. Ticaret, iş teşvikleri ve küresel tedarik zincirindeki değişikliklerin olumsuz etkileri geçici ateşkes nedeniyle ertelenebilir ancak ortadan kalkması muhtemel değildir.” dedi. JP Morgan’ın Çin ekonomisti Haibin Zhu, ABD ve Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin sonucu konusundaki belirsizliğin hala yüksek olduğunu ve çatışmanın bu yılın ikinci yarısında tekrar artabileceğini dile getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum