Yatırım yapmaya başla!

Nvidia Bilgisayar Satışlarında Artış Olduğunu Açıkladı

Nvidia’nın bilgisayar sektörünün son durumuna dair önemli açıklamalarda bulundu.
Nvidia Bilgisayar Satışlarında Artış Olduğunu Açıkladı

Son dönemde PC sektörüne yönelik hazırlanan raporlarda satışların düştüğüne dair rakamlar ortaya çıkıyor. Ancak Corona virüsü nedeniyle bu gidişatın tersine doğru evrildiği görülüyor. Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünya geneline yayılan koronavirüs salgını nedeniyle milyonlarca insan evlerine kapanmak durumunda kaldı. Bu durum sonrası internet, oyun, sosyal medya gibi dijital alanlara olan ilginin arttığı biliniyor. Dünyanın önde gelen ekran kartı tedarikçisi Nvidia’dan gelen açıklamalar bu artışın bilgisayar pazarına da yansıdığını gösteriyor.

Şirket 2020 yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı. Yapılan desteklemelere rağmen dünya çapındaki indekslerde önemli düşüşler yaşanıyor. Nvidia’nın açıklamalarında özellikle Çin pazarındaki toparlanmaya dikkat çekiliyor. Bilindiği üzere salgın son dönemde Çin’de kontrol altına alınmaya başladı ve mağazalar açılıyor. Teknoloji devinin üst düzey yöneticilerinden Colette Kress, özellikle dizüstü bilgisayarlara olan talebin arttığını söyledi. İnsanların evlerine kapanması ile beraber bilgisayar pazarında toparlanma olduğuna dikkat çekildi.

Nvidia’ya Göre Sektör Toparlanıyor

Nvidia’ya Göre Sektör Toparlanıyor

Nvidia yöneticisi Kress, özellikle Çin pazarında bilgisayarlara olan talebin arttığının altını çiziyor. Şirketin bu toparlanmayı Çin ile beraber Avrupa pazarında da yaşadığı belirtiliyor. Hazırlanan raporda bu çeyreğin sonu itibarıyla tedarik zincirinde yüzde 70 ila yüzde 80’e varan yükseliş olacağı yer alıyor. Corona virüsü nedeniyle bilgisayar pazarında talebi artan ürünler ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Dizüstü bilgisayarlar
  • Mobil ve sanal GPU’lar
  • Masaüstü bilgisayarlar
  • Çalışma istasyonları
  • İnternet ve bulut platformları

Nvidia 2023 yılı için belirlemiş olduğu 50 milyar dolar tahminini düşürmeye gerek görmüyor. Bu yıl için pazar büyüklüğünün ise 30 milyar dolar seviyesinde olması bekleniyor. Kress açıklanan çeyrek raporu ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Talebin artması ile beraber dizüstü bilgisayar tedarikinde bir sorun yaşanmadığını söyleyen Nvidia yöneticisi, salgının yaygın olduğu şu süreci atlatmayı beklediklerini belirtiyor.

Stoklarda Problem Beklenmiyor

Stoklarda Problem Beklenmiyor

Nvidia Kıdemli Başkan Yardımcısı Jeff Fisher, masaüstü bilgisayar alanında tedarik sıkıntısı yaşanabileceğini ancak dizüstü ürünlere erişimin daha kolay olduğunu söyledi. Stoklarda herhangi bir sorun olmadığını söyleyen Fisher, masaüstü bilgisayar tedariki için de takviye yapacaklarını belirtti. Fisher ayrıca bulut oyun servisi GeForce Now için de açıklamalarda bulundu.

Nvidia yöneticisi kullanıcıların platforma olan ilgisinin arttığını söyledi ve bu kitlenin büyük bir bölümünün düşük platformlar ile erişim sağladığını ifade etti. Nvidia yetkilileri bu yılın sonu itibarıyla tedarik zincirindeki toparlanmanın devam edeceğini ve üreticilerin kişisel bilgisayarlara olan ilgisinin artmasını bekliyor. Bu artış şüphesiz Nvidia’nın ekran kartı satışlarına da olumlu yansıyacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum