Yatırım yapmaya başla!

Ekran Kartı Piyasasının Devleri Nvidia ve AMD Sürücü Destekleri Karşılaştırıldı

Bir araştırma ekibi AMD ve Nvidia’nın yayınlamış olduğu güncellemelerin karşılaştırmasına yer veren bir çalışma gerçekleştirdi.
Ekran Kartı Piyasasının Devleri Nvidia ve AMD Sürücü Destekleri Karşılaştırıldı

Ekran kartı pazarının iki dev üreticisi Nvidia ve AMD arasında uzun yıllar boyunca kıyasıya bir rekabet yaşanmakta. Pek çok firma, piyasaya süreceği ekran kartı chipset’leri için bu iki teknoloji devinden yararlanmak zorunda. Yaşanan rekabet son günlerde kızışmış Nvidia’nın bazı yaptırımlarına karşı AMD’den bir takım suçlayıcı açıklamalar gelmişti.

Oyun bilgisayarı toplamak isteyen kullanıcıların üzerinde uzun araştırmalar yaptığı ekran kartı pazarının iki başrol oyuncusu Nvidia ve AMD, son yıllardaki kripto madenciliği furyasından olumsuz etkilenmişti. Buna rağmen sektörü domine eden iki teknoloji devinin sürücü desteğiyle ilgili dikkat çekici bir çalışma yapıldı.

Nvidia ve AMD Sürücüleri Kıyaslandı

Nvidia ve AMD Sürücüleri Kıyaslandı

QA Consultants adlı araştırma şirketi Nvidia ve AMD’nin kullanıcılarına destek amaçlı yayınladığı sürücülerin kıyaslamasını gerçekleştirdi. Açıklanan rapor ile AMD’nin sürücülerinin Nvidia sürücülerine göre daha kararlı özellikte olduğu belirtildi. Yapılan çalışmada AMD yazılımları 432 testin 401’inden başarıyla geçmeyi başarırken Nvidia ise 356’da kaldı.

Bu çalışma sonrasında AMD uygulanan testlerden %93’lük bir başarı oranına ulaşırken Nvidia %82’de kalmış oldu. Karşılaştırmada AMD ve Nvidia’dan altı oyun makinesi ve iş istasyonu kullanıldı.

AMD Nvidia’ya Göre Daha Stabil

AMD Nvidia’ya Göre Daha Stabil

QA Consultants’ın yapmış olduğu çalışmada ekran kartları üzerinde çeşitli test senaryoları, ekran çözünürlük değişiklikleri ve içerik görüntülemeye yönelik testler gerçekleştirildi. Çıkan sonuçlar sonrası AMD’nin sürücülerinin Nvidia’ya nazaran daha stabil ve kararlı olduğu ortaya çıktı.

Üreticilerin vermiş olduğu sürücü desteklerinin verimliliği, kullanıcılara pek çok avantaj sağlıyor. Bir ekran kartının performansının olduğu kadar stabilitesi de büyük önem arz ediyor. Yüksek ayarlarda oynanan bir oyunda ekran kartının sürücü desteği düzgün verilmediği takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşmak mümkün oluyor. Bu bağlamda AMD’nin son günlerde rakibi Nvidia’ya karşı büyük bir gelişim kaydettiği görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum