Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Nvidia ve AMD’nin Stok Sıkıntısı PC Satışlarını Olumsuz Etkiliyor

Nvidia ve AMD’nin son dönemde ekran kartı stoklarında yaşadığı sıkıntı Pc satışlarını olumsuz etkiliyor.
Nvidia ve AMD’nin Stok Sıkıntısı PC Satışlarını Olumsuz Etkiliyor

Donanım üreticiler yeni nesil ürünlerine her geçen gün yenilerini ekliyor. Özellikle oyuncular için işlemci ve ekran kartları en çok takip edilen donanımlar arasında yer alıyor. Yeni oyunlar için üst seviye ekran kartları gerekiyor ve bu donanımlar yüksek fiyatıyla da el yakıyor.

Ekran kartı pazarının iki büyük üreticisi Nvidia ve AMD uzun yıllardır rekabet ediyor. Nvidia son yıllarda RTX serisi ekran kartları ile adından söz ettiriyor. AMD’nin ise RX serisi ekran kartları pazarda yer alıyor.

Her iki şirket de yakın geçmişte yeni nesil ekran kartlarını tanıttı. Nvidia, RTX 3000 serisini oyuncuların beğenisine sunarken, AMD ise RX 6000 serisini tanıtmıştı. Amiral gemisi ekran kartları arasında bu iki serinin öne çıktığını söyleyebiliriz. Ancak gelen açıklamalar her iki şirketin de stok sıkıntısı yaşadığını gösteriyor.

Ekran kartlarında yaşanan stok sıkıntısının bir benzeri Sony’nin yeni konsolu PlayStation 5 cephesinde de görülüyor. Uzmanlar AMD ve Nvidia ekran kartlarında yaşanan stok sıkıntısının tahmin edilenden daha uzun sürebileceğini belirtiyor. Bu durumun PC satışlarını olumsuz etkilemesi ise kaçınılmaz.

Stok Sıkıntısı Beklenenden Uzun Sürebilir

Stok Sıkıntısı Beklenenden Uzun Sürebilir

Yapılan araştırmalar AMD ve Nvidia’nın stok sıkıntısının Şubat ayına kadar süreceğini gösteriyor. Şirketlerin tüketicilerden gelen yüksek talebi karşılamasının mümkün olmadığı belirtilirken, Nvidia daha önce küresel çapta tedarik sıkıntısı yaşanabileceğini açıklamıştı. AMD’den ise henüz bu konuya dair bir açıklama gelmiş değil. Geçtiğimiz günlerde Nvidia’nın kripto para madencilerinden gelen yoğun talep nedeniyle stok sorunu yaşadığı iddia edilmişti.

RTX 3000 ve RX 6000 serisinde GDDR6 belleklerden dolayı bu sıkıntıların yaşandığı ifade ediliyor. Analistler AMD’nin yeni tanıttığı RX 6900 XT modelini de etkileyeceğini belirtiliyor. Stok yetersizliği ve yüksel talep nedeniyle ekran kartlarının fiyatında artış yaşanabileceği tahmin ediliyor. Genel olarak üreticiler ekran kartlarını ve bellek modüllerini toplu olarak satışa çıkarıyor.

Bu sayede sürümden kazanım sağlanıyor. Ancak stok yetersizliği toplu satışı engelleyebilir ve bu durum fiyatların artmasına neden olabilir. Nvidia’nın en son tanıttığı RTX 3090 ve RTX 3080 modelleri GDDR6X bellek kullanıyor. Bu nedenle stok sıkıntısının en az etkilenen modellerin en az bunlar olduğu belirtiliyor. Yaşanan sıkıntı ağırlıklı olarak masaüstü PC satışlarını etkiliyor.

Uzmanlar dizüstü bilgisayar satışlarında bir düşüş olmadığını ancak stok sıkıntısı nedeniyle masaüstü bilgisayar satışlarının olumsuz etkilendiğini belirtiyor. Dünyayı etkisi altına alan salgının da etkisiyle tüketicilerin bilgisayar ürünlerine olan talebinin arttığı kaydedildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum