Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nükleer Tesiste Bitcoin Madenciliği Yapmak İsterken Yakalandılar!

Rusya’da bir grup mühendis Bitcoin madenciliği yapmak isterken yakalandı. İşte detaylar…
Nükleer Tesiste Bitcoin Madenciliği Yapmak İsterken Yakalandılar!
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paraların son yıllarda büyük değer kazanması bunların madenciliğine olan ilgiyi de önemli miktarda arttırmış durumda. Pek çok insan elindeki imkanlar çerçevesinde kripto paraların madenciliğini yaparak kazanç sağlamak istiyor.

Bitcoin çıkarma merakı, Rusya’da bir nükleer tesiste madencilik yapmak isteyen mühendislerin başına büyük iş açtı. Bitcoin madenciliği için güçlü ekran kartları ve işlemcilere sahip süper bilgisayarlara ihtiyaç olması bu işlemin burada yapılmasını cazip kılmış görünüyor.

Madencilik Girişimi Mühendislerin Başını Yaktı

Olay Rusya’nın Sarov nükleer silah tesisinde meydana geldi. Alınan bilgilere göre daha önceden takibe alınmış iki mühendis tesiste bulunan süper bilgisayarları internete bağlamak istedi.

Tesisin kaynaklarından yapılan açıklamalara göre mühendisler süper bilgisayarlar üzerinden madencilik yapmak istediler. İnternete bağlanmaları kesinlikle yasak olan süper bilgisayarları ağ trafiğine açarak madencilik yapmışlar. Bu bilgisayarları kişisel kazanç için kullanan ve veri güvenliğini tehlikeye atan mühendislerin tutuklandığı belirtildi.

Yapılan Girişim Büyük Risk Oluşturuyor

Olayla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Gözaltına alınan mühendislerin kaç kişi olduğu bilinmiyor. Ancak gizli bir nükleer tesisin bilgisayarlarının bu amaçla internet ağına açılmış olması bilgi güvenliği için büyük bir risk faktörü.

Dünyanın askeri ve nükleer olarak en güçlü ülkelerinden biri olan Rusya’nın çok gizli bilgilerini bu şekilde tehlikeye atan mühendislerin ağır cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını söyleyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%