Yatırım yapmaya başla!

Nüfus Yavaşlaması İspanya Ekonomisini Frenliyor

Düşük doğum oranı ve yeni göç eğilimleri İspanya’nın büyüme kabiliyetini sorgulatıyor.
Nüfus Yavaşlaması İspanya Ekonomisini Frenliyor

Düşük doğum oranı ve yeni göç eğilimleri İspanya’nın büyüme kabiliyeti hakkında sorular ortaya koyuyor. Sonuçta bir ekonomi sadece iki şekilde büyüyebiliyor.

Bunlar; ya daha fazla insanı ve yatırımı çalıştırması ya da gelişmiş verimlilik sayesinde halihazırda sahip olduklarından daha fazlasını çıkarması. Ancak İspanya, her ikisinde de mücadele ediyor. 2000’li yılların başındaki ekonomik patlama sırasında, ekonomik üretim yüzde 3’ün üzerinde büyüse de kişi başına GSYİH sadece yüzde 1.5 civarında ilerlemiştir.

Bu da GSYİH büyümesinin yarısının insan akışından kaynaklanması anlamına geliyor ki o zamanlar nüfus yaklaşık yüzde 2 oranında büyüyordu.

İspanya Yaşlanan Nüfus Düşük Doğum Oranı Ancak kriz başladığında nüfus büyümeyi bıraktı. Genel GSYİH ve kişi başına GSYİH neredeyse aynı anda düştü. Ekonomi toparlanmaya başladığında, her iki gösterge birlikte yükseldi. Nüfus o noktada büyümemiş olsa da işsizlerin çoğu iş piyasasına geri dönerek, istihdam edilen insan sayısını artırdı. Ancak bu eğilim de etkisini yitirmeye başladı.

2019’un ortasından bu yana istihdam yaratma, daha yavaş ekonomik çıktıya paralel olarak yavaşladı. Birkaç yıl önce, İspanya Merkez Bankası ekonominin orta ve uzun vadedeki büyüme potansiyelini gözden geçirdi ve oranın birkaç yıl boyunca yıllık yüzde 1.25 civarında olacağı sonucuna vardı.

Kaldı ki Uluslararası Para Fonu (IMF) da özellikle İspanya’nın yaşlanan nüfusu ve düşük doğum oranına işaret ederek benzer görüşler paylaştı.

İspanya Yaşlanan Nüfus Neticede göçmenlerin ülke içine gelişleri neredeyse kriz öncesi seviyelerde kalırken, daha fazla sayıda İspanyol yurttan ayrılıyor. Ve doğumlar ve ölümler arasındaki denge dört yıldır negatif durumda. Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nde profesör olan Jesús Fernández-Villaverde, konuyla ilgili daralan nüfusun, para ve maliye politikasının daha az etkili olacağı anlamına geldiğini aktardı.

Borç ödemek, emeklilik çeklerini uzatmak veya yatırımı teşvik etmek söz konusu olduğunda büyüklüğün önemli olduğunu ekledi.

Araştırma enstitüsü FEDEA başkanı Ángel de la Fuente, ekonomiyi canlandırmanın bir yolunun verimliliği arttırmak olduğunu belirtirken Fernández-Villaverde, bunun bile yeterli olmadığını savundu. “Kaç ülke yüzde 2 ile verimlilik artışlarına ayak uydurabildi? Hiçbiri.” diyen profesör, göç politikasıyla ilgili olarak da şu ifadelerle karamsarlığını belli etti: “Ne kadar göç, politik olarak kabul edilebilir olacak?”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum