Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NTHSA, Rolls Royce Cullinan’da Ciddi Bir Aydınlatma Sorunu Olduğunu Söyledi!

Ulusal Karayolu Güvenlik İdaresi'ne gelen bazı raporlarda Rolls Royce Cullinan'ın aydınlatmalarında bir sıkıntı olduğu tespit edilmiş!
NTHSA, Rolls Royce Cullinan’da Ciddi Bir Aydınlatma Sorunu Olduğunu Söyledi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Araçlarda lüksün dünyadaki en yüksek seviyesi olan Rolls Royce, muhtemelen tedarikçi kaynaklı bir sorun yaşıyor. Aynı şekilde bu tasarımcı ve markanın da bilmeden yaptığı bir şeyde olabilir. Kuzey Amerika Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, 2019 Cullinan SUV’ların aydınlatmalarında sıkıntı olduğu ve bunun tehlikeli olarak görüldüğü söylendi.

K.Amerika’da 454 Rolls Royce aracı üzerinde yapılan araştırma sonrasında “yansıtma” sorunu için kesin karar verilmiş. Yapılan incelemelerde Cullinan’ın arka stoplarının soluk olduğu ve arkadan seyreden sürücüler için ciddi risk olacağı söylendi. Detaylar aşağıda;

1 Aralık 2018 ile 18 Temmuz 2019 arasında ihraç edilen modellerin hepsinde bu sorun gözüküyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Cullinan’ın FMVSS 108 (lambalar, yansıtıcı cihazlar ve ilgili donanım) Kısım 7.3.13.1 ve Tablo IX’e tam olarak uygun olamadığına kanaat getirilmiş. Durumun tedarikçiden kaynaklı olarak üretim esnasında belirli bir standarta uymaması nedenli gösterilmekte.

Temmuz ayında bazı testlerden sonra durumu fark eden Rolls Royce, anında tedarikçiyle iletişime geçerek üretim süreci ile ilgili bilgi aldı. Üreticisi, süreçteki spesifikasyonlara göre imal etmemiş.

Konuya ilişkin açıklama yapan İngiliz firma, soluk stop lambalarından kaynaklı bir kaza ve yaralanma yaşanmadığını söyledi. Hatalı aydınlatma üretimini telafi etmek için Rolls Royce müşterilerine geri çağırma notu hazırlıyor.

GCM Yatırım Banner

Araç sahiplerine birinci sınıf posta ile ulaştırılacak geri bildirimde, sahiplerine en yakın zamanda yetkili servislere gelin denilecek. Yapılacak değişim ve işçiliklerin hepsi garanti kapsamında olacak.

En başta belirli bir sayı verilse de geri çağrılacak araç sayısının tam olarak belli olmadığı söylendi. NHTSA raporlarına göre 454 Cullinan’dan 422 ünitenin etkileneceği söylendi. Konu hakkında diğer bir araştırma sonucunda ise potansiyel olarak 403 birimin bundan etkilendiği söylemiş.

Kraliyet Ailesi’nin markası Rolls Royce’de çıkan hata için “hafif kusur” diyebiliriz. Baktığımızda da zaten sıkıntı tam olarak R.R’den kaynaklı olmayıp, tedarikçi sorunu ön plana çıkıyor. Neyse ki arkadan gelen sürücülerin fark etmesi zor olacağı söylenen stoplar yüzünden kimsenin başına bir şey gelmemiş.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.