Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Novartis Hisseleri 15 Milyar Dolarlık Geri Alımla %5 Yükseldi

Yaklaşık 15 milyar dolarlık hisse geri alımı açıklayan Novartis hisseleri, açılış öncesinde güçlü yükseldi.
Novartis Hisseleri 15 Milyar Dolarlık Geri Alımla %5 Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsviçreli ilaç şirketi Novartis, yaklaşık 15 milyar dolar değerinde hisse geri alımı açıkladı. Bu alımları 2023’ün sonuna kadar tamamlamayı planladığını duyuran şirketin New York Borsası’nda işlem gören hisseleri yüzde 5’e yakın arttı.

Novartis, geri alımın İsviçreli ilaç üreticisinin Roche’deki yaklaşık üçte birlik hissesini geçen ay rakibie geri satarak elde ettiği 20,7 milyar dolarlık fonla finanse edildiğini söyledi.

TSİ 17.00’da yüzde 5 artıda fiyatlanan Novartis hisseleri, pozitif açılışa işaret etti.
Novartis Hisse Yükseliş
KAYNAK: MarketWatch

Ancak tüm göstergelerde negatif performans sergilediği görüldü. Yıl başından bu yana yüzde 13,7 düşen hisseler bir yılda yüzde 11,5 değer kaybı yaşadı.

Sermaye tahsis stratejisinin, ana faaliyet alanına yatırım yapmayı ve fazla sermayeyi hissedarlara iade etmeyi birleştirmeyi amaçladığını ekledi.

İsviçreli şirket, satışların 2026 yılına kadar yüzde 4 veya daha fazla artmasını beklediğini doğruladı. İkinci işlem hattında gerçekleştirilecek hisse geri alımının birkaç gün içinde başlaması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Novartis üçüncü çeyrekte 13 milyar dolarlık net satış açıklamış, net gelir 2,8 milyar ABD dolarına ulaşmıştı.

Novartis CEO’su Vas Narasimhan sonuçlara ilişkin açıklamasında; “Novartis, Cosentyx ve Entresto’nun devam eden ivmesi sayesinde güçlü Yenilikçi İlaçlar performansı sağladı” diyerek ileriye yönelik iyimser konuşmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.