Yatırım yapmaya başla!

Notre Dame Katedrali için 1.5 Günde Yaklaşık 1 Milyar Dolar Bağış Toplandı!

Pazartesi gecesi çıkan yangında büyük hasar gören Notre Dame Katedrali için yapılan dev bağışlar sonucunda toplam miktar neredeyse 1 milyar dolara ulaştı. İşte ayrıntılar;
Notre Dame Katedrali için 1.5 Günde Yaklaşık 1 Milyar Dolar Bağış Toplandı!

Pazartesi gecesi çıkan ve saatler boyunca söndürülemeyen yangında büyük hasar gören Notre Dame Katedrali için arka arkaya dev bağışlar yapıldı. Paris’in en çok ziyaretçi alan yapıları arasında ön sıralarda gelen ve yüzlerce yıllık geçmişiyle en önemli dünya miraslarından olan Notre Dame Katedrali için bağış yapan ilk isimler Fransız iş dünyasının iki milyarder ismi olmuştu.

François-Henri Pinault, ilk yardımı yaparak Notre Dame Katedrali’nin onarımı için 100 milyon euro bağışta bulunurken LVMH’nin Başkanı Bernard Arnault da 200 milyon euro bağış yapmıştı. Ardından Fransız Total de aralarına katılmış, toplam bağış miktarı kısa süre içerisinde 400 milyon euroya ulaşmıştı.

ABD’li teknoloji devi Apple da Notre Dame Katedrali’nin yeniden yapımı için bağış yapacağını duyurmuş ancak miktarı açıklamamıştı.

Notre Dame Katedrali için Apple BağışNihayetinde milyonların gözleri önünde alev alev yanan Notre Dame Katedrali’nin restorasyonu için dünyanın dört bir yanından çuvalla para yardımı yapıldı ve toplam miktarın 1 milyar dolara yaklaştığı belirtildi. Kültürel miras elçisi Stephane Bern, bugün gazetecilere yangından bu yana 1 buçuk gün içerisinde 880 milyon euro (995 milyon dolar) toplandığını aktardı. Yardımların, az önceki devasa şirketlerin yanında hem yurt içi hem yurt dışı hem zengin hem de fakirlerden geldiğini dile getirdi.

Fransa hükümetinin bağışları topladığı ve büyük bağışlarla ilgilenmek için özel bir ofis kurduğu bilgisi de verildi.

Notre Dame Katedrali için 5 Yılda TamamlanacakDiğer taraftan, paranın sıkıntıdaki daha küçük kiliseler ve işçiler için harcanabileceğini söyleyenler de ortaya çıktı. Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise katedralin restore edilmesi için verdiği beş yıllık taahhütle tartışma yarattı. Keza 2024 Paris Olimpiyatları ile çakışan Macron’un 5 yıllık son tarihi, pek çok kişi tarafından gerçekçi olmayan ifadeleriyle nitelendirildi.

Nantes’teki St. Donatian Bazilikası’nda restorasyon ve güvenlikten sorumlu Pierluigi Pericolo da büyüklüğü düşünüldüğünde Notre Dame’ın sadece güvenliğini sağlamanın iki ila beş yıl alabileceğini söyledi. “Bu temel bir adım ve çok karmaşık, çünkü işçileri kubbeli tavanları suyla şişmiş bir anıta göndermek zor” dedi. Ayriyeten kaynaklarda Macron’un bugün Notre Dame yangını hakkında görüşmek için özel bir kabine toplantısı yapacağı yazıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kültür - Sanat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum